4 habilitacje na WNoZi

W dniu 20 września 2019 r. Rada Wydziału Nauk o Ziemi UMK w Toruniu nadała dr Andrzejowi Araźnemu, dr Tomaszowi Karasiewiczowi, dr Marcinowi Świtoniakowi i dr Joannie Usckiej-Kowalkowskiej, stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk o Ziemi.

Podstawą nadania stopnia dr hab. Andrzejowi Araźnemu było osiągnięcie naukowe „Wpływ cyrkulacji atmosferycznej oraz czynników lokalnych na warunki klimatyczne i bioklimatyczne wybranych obszarów Arktyki”. Na osiągnięcie to składał się zbiór dwunastu oryginalnych publikacji naukowych (9 artykułów z bazy w Web of Science Core Collection, 2 artykuły z listy B oraz współudział w 1 monografii). Suma punktów w ramach ww. osiągnięcia naukowego wg punktacji MNiSW z roku publikacji wynosi 247 (wg udziału autora – 150,1; sumaryczny wskaźnik IF  13.464). Dr hab. A. Araźny jest doświadczonym badaczem zmienności czasowej i przestrzennej klimatu i bioklimatu obszarów polarnych. Kierował i uczestniczył w 8 wyprawach naukowych do Arktyki i Antarktyki (w tym 3 całorocznych do Hornsundu w Arktyce), którym poświęcił około 50 miesięcy życia. Ważnym wątkiem badań dr hab. A. Araźnego jest także wpływ czynników środowiskowych, dynamicznych (cyrkulacja atmosferyczna) i antropogenicznych na warunki meteorologiczne i biometeorologiczne.

Dr hab. Tomasz Karasiewicz, opracował cykl artykułów naukowych pt. „Zmiany paleośrodowiskowe i ich zapis w osadach małych basenów sedymentacyjnych w obszarach młodoglacjalnych”. Na osiągnięcie to składało się 6 artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych (łączny impact factor prac wyniósł 8,609, a liczba punktów MNiSW 125). Pan dr hab. ukończył geografię na naszym Wydziale (specjalność: geomorfologia i paleogeografia, doktorat również obronił przed Radą Naszego Wydziału). Ważnym wątkiem badań dr hab. Tomasza Karasiewicza oprócz paleogeografii są także  badania w zakresie geomorfologii glacjalnej, geochemii osadów, denudacji a także geoturystyki. Znany jest również jak popularyzator wiedzy geograficznej, poprzez odczyty, wykłady czy publikacje popularnonaukowe dla uczniów, nauczycieli, członków PTG oraz najmłodszych w ramach Uniwersytetu Dziecięcego przy UMK. Aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Geograficznym i Stowarzyszeniu Geomorfologów Polskich.

Dr hab. Marcin Świtoniak prowadził badania „Wpływu denudacji antropogenicznej na pokrywę glebową obszarów młodoglacjalnych”. Opracowany przez niego cykl artykułów składa się z 8 artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Pan dr hab. Marcin Świtoniak ukończył w 2002 r. geografię na naszym Wydziale (specjalność: gleboznawstwo ekologiczne) i zdobył tytuł doktora nauk o Ziemi w 2007 r. Od tego czasu opublikował ponad 100 prac naukowych cytowanych ponad 340 razy o łącznej wartości przekraczającej 640 pkt. (w tym 7 prac z IF o łącznej wartości 14.672). Pan Marcin Świtoniak brał udział/koordynował 10 naukowych i dydaktycznych projektów ogólnoeuropejskich, był uczestnikiem trzech wypraw polarnych, opracował ponad 20 autorskich programów przedmiotów dotyczących gleboznawstwa i turystyki aktywnej, a w ramach działalności popularyzatorskiej przeprowadził blisko 100 prelekcji upowszechniających osiągnięcia naukowe wśród społeczności pozaakademickiej. Oprócz pracy naukowej Pan dr hab. Marcin Świtoniak w latach 2011-2012 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Geografii, od września 2016 r. – pełni funkcję Prodziekana ds. Studentów Wydziału Nauk o Ziemi a w marcu tego roku został wybrany na Przewodniczącego Zarządu Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Podstawą nadania stopnia dr hab. Joannie Usckiej-Kowalkowskiej była monografia pt. „Bezpośrednie promieniowanie słoneczne w Polsce w latach 1966-2010”. Joanna Uscka-Kowalkowska jest absolwentką kierunku geografia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest adiunktem w Katedrze Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMK. Jej zainteresowania i dorobek naukowy związane są głównie z bezpośrednim promieniowaniem słonecznym i jego transmisją przez atmosferę. W obszarze jej zainteresowań leżą także zagadnienia z zakresu klimatu miasta, klimatu Polski, metodyki pomiarów meteorologicznych oraz monitoringu środowiska przyrodniczego.

dr hab. Andrzej Araźny dr hab. Tomasz Karasiewicz dr hab. Marcin Świtoniak dr hab. Joanna Uscka-Kowalkowska