GEO-LAW w INTER DISCIPLINAS EXCELLENTIA

Zespół "GEO-LAW", którego kierownikiem jest dr Adam Piasecki (Katedra Geomatyki i Kartografii) zajął pierwsze miejsce wśród finalistów konkursu INTER DISCIPLINAS EXCELLENTIA. Zespół otrzymał dwuletni grant naukowy o rocznym budżecie w wysokości 30 tys. zł.

Projekt badawczy zespołu "GEO-LAW", dotyczy szczegółowej analizy i wypracowania uniwersalnych, kompleksowych rozwiązań w zakresie zarządzania wodami opadowymi na obszarach miejskich. Istotną część analizy będą stanowiły aspekty prawne. Podejmowana problematyka badawcza jest niezwykle ważna i aktualna, ze względu na obserwowane zmiany klimatu i ich skutki w zakresie zmian ilościowych zasobów wodnych. Ich następstwem jest pogarszanie się warunków życia ludności, zwłaszcza w miastach, a także uwarunkowań gospodarczych i wzrastająca presja na ekosystemy przyrodnicze. Skutkuje to wymiernymi stratami gospodarczymi powodowanymi przez intensywne opady atmosferyczne z jednej strony i brakiem zagospodarowywania wód opadowych w sytuacji niedoboru wody z drugiej strony.
Celem konkursu INTER DISCIPLINAS EXCELLENTIA było wyłonienie interdyscyplinarnych zespołów badawczych oraz wspieranie rozwoju ich działań oraz wspieranie rozwoju ich działań naukowych wpisujących się w cztery najważniejsze cele Uniwersytetu jako uczelni badawczej (4xI@NCU), którymi są: internacjonalizacja, interdyscyplinarność, innowacyjność i integralność. Konkurs adresowany był do pracowników Uniwersytetu, którzy w okresie ostatnich trzech lat wykazywali się znaczącą, udokumentowaną aktywnością naukową (m. in. publikacje, monografie, organizacja konferencji i warsztatów). Do konkursu wpłynęło łącznie 28 wniosków spełniających wymagania formalne. W wyniku przeprowadzonych ocen indywidualnych sporządzona została lista nagrodzonych (laureatów, finalistów oraz wyróżnionych) w konkursie na granty naukowe dla interdyscyplinarnych zespołów badawczych "Inter disciplinas excellentia".