Panorama Himalajów

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wzbogacił się o fotografię Panoramy Himalajów, która zawisła  na korytarzu przed naszą reprezentacyjną salą – Audytorium im. Prof. R. Galona. Zdjęcie podarował pan dr Tomasz Sobecki (absolwent geografii UMK z 1977 r.).

Zdjęcie zostało wykonane na kliszy czarno-białej formatu 6 x 9 cm w roku 1977 z obozu I (ok. 5200 m n.p.m.) w trakcie wspinaczki na szczyt Noszak (7492 m n.p.m.) w Hindukuszu Afgańskim w ramach wyprawy Toruńskiego Klubu Wysokogórskiego.

Pan dr T. Sobecki jest artystą fotografikiem. Uzyskał doktorat z fotografii. Wykładał fotografię jako adiunkt na uniwersytetach w Łodzi, Bydgoszczy i w Toruniu, Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu, ASP w Gdańsku; był visiting professor na Wydziale Designu Indian Institute of Technology w Hajdarabadzie (Indie). Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach oraz zbiorach prywatnych i publicznych w kraju i na świecie. Dr T. Sobecki swoje zdjęcia prezentował na indywidualnych wystawach w różnych krajach świata: Wielka Brytania (1983) – Liverpool, Coventry; Szwajcaria (1985) – Rapperswil, Finlandia (1990) - Äänekoski, Hiszpania (2010) – Barcelona, Pampeluna oraz w Kazachstanie (2011) – Astana; USA – St. Louis (1991), Chicago (2013); Australii (2014) Sydney, Indiach (2015) – Hajdarabad.

Fotorelacja z Wyprawy do Hindukuszu w 1977 r. na załączonych zdjęciach.

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.