Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

52.Sympozjum Speleologiczne

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 11-14 października 2018 roku gościli w Toruniu uczestnicy 52.Sympozjum Speleologicznego.

Można zapytać, co badacze i eksploratorzy jaskiń robią na niżu? Okazuje się, że w kujawsko-pomorskim mamy kilka jaskiń, które chcieli zobaczyć i poznać. Głównymi organizatorami Sympozjum byli pracownicy Instytutu Archeologii (Łukasz Czyżewski i Magdalena Sudoł-Procyk) i Wydziału Nauk o Ziemi (Arkadiusz Krawiec, Tomasz Karasiewicz i Izabela Jamorska) przy współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Nad Dolną Wisłą (Jarosław Pająkowski). Współorganizatorami byli również Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Wydział Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wojciech Wróblewski) oraz Instytut Ochrony Przyrody PAN (Jan Urban).

Do Torunia przyjechało blisko 60 uczestników. Za miejsce obrad i zakwaterowania wybrano historyczny, XIX wieczny Fort IV. Pierwszy dzień Sympozjum rozpoczął się sesją terenową do Kłodawy (kopalnia soli) i na Kujawy do Wietrzychowic (megalityczne grobowce kujawskie), którą przygotowali panowie dr hab. inż. Arkadiusz Krawiec, dr Łukasz Czyżewski i dr Kamil Adamczak. Tego dnia, w godzinach popołudniowych w Forcie IV miała miejsce również sesja plenarna, otwierająca Sympozjum. Referaty wprowadzające wygłosili prof. Wojciech Wysota (Prorektor UMK), dr Tomasz Karasiewicz, dr inż. Izabela Jamorska i prof. Jan Urban.

W dniu 12 października przez cały dzień w Forcie IV odbywały się obrady. Uczestnicy i organizatorzy wygłosili ponad 20 referatów o szerokiej tematyce związanej z badaniami naukowymi i eksploracją jaskiń. Zwieńczeniem dnia była sesja posterowa.

Kolejnego dnia organizatorzy przygotowali sesję terenową obejmującą obszar Doliny Dolnej Wisły. Zaprezentowano stanowiska jaskiń, występujące w zboczach doliny Wisły (Jan Urban), osuwiska w strefie krawędziowej doliny (Sebastian Tyszkowski ), ochronę przyrody, edukację i działalność Zespołu Parków Krajobrazowych (Jarosław Pająkowski i Robert Gonia), średniowieczny zespół osadniczy Góra Św. Wawrzyńca k/Kałdusa (Wojciech Chudziak i Jacek Bojarski) oraz rezerwat torfowiskowy Linje (Tomasz Karasiewicz). Problematyka była różnorodna i ciekawa, w każdym punkcie toczyły się interesujące dyskusje naukowe, a uczestnicy wykazywali bardzo duże zainteresowanie.

W ostatnim dniu (14.10) na zakończenie Sympozjum odbyło się zwiedzanie starego miasta w Toruniu ze szczególnym uwzględnieniem toruńskich podziemi. Między innymi udało się zajrzeć w podziemia Mostu Paulińskiego, który otwiera swoje podboje tylko raz w roku.

Organizatorom i uczestnikom sprzyjała niesamowita aura szczególnie ważna podczas sesji terenowych. Na potrzeby Sympozjum został wydany specjalny tom obejmujący abstrakty referatów i posterów jak również przewodnik sesji terenowej.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.