11 października 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr Sławomira Sulika, doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych i pracownika naszego Wydziału.
Pan Sławomir obronił pracę pod tytułem „Wpływ niestabilności termodynamicznej atmosfery na rozkład przestrzenno-czasowy występowania wyładowań doziemnych w Polsce w latach 2002-2020” napisaną pod opieką naukową dra hab. Marka Kejny, prof. UMK. Rozprawa dotyczyła analizy występowania burz na terenie Polski oraz ustalenia parametrów stanu atmosfery, które sprzyjają pojawianiu się wyładowań doziemnych, co umożliwi lepsze i bardziej precyzyjne prognozowanie tego typu zjawisk w przyszłości. Recenzentami byli: dr hab. Zuzanna Bielec-Bąkowska, prof UŚ (Uniwersytet Śląski), prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak (Uniwersytet Łódzki) oraz prof. dr hab. Leszek Kolędowicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Pan doktor Sławomir Sulik jest absolwentem VII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W 2018 roku uzyskała tytuł licencjata turystyki i rekreacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2020 roku ukończył studia magisterskie na kierunku geoinformacja środowiskowa. Pracę doktorską Pan S. Sulik realizował w ramach studiów trzeciego stopnia w Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis” UMK, którą ukończył w bieżącym roku. W 2019 roku (na ostatnim roku studiów) został zatrudniony na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej jako pracownik inżynieryjno-techniczny odpowiadający głównie za wsparcie Wydziału w zakresie technologii informacyjnych. Do jego obowiązków należy opieka nad zbiorami kartograficznymi oraz administrowanie 4 pracowniami komputerowymi, prowadzenie strony wydziałowej. Ponadto wspiera studentów i pracowników w zakresie technik komputerowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego (Oddział Pomorski) oraz działa w Stowarzyszeniu Polscy Łowcy Burz „Skywarn Polska” w roli prognosty. Jego prognozy wystąpienia burz na podstawie wyliczanych parametrów konwekcyjnych są dostępne w internecie na stronie Stowarzyszenia.
W wolnym czasie interesuje się motoryzacją i fotografią oraz turystyką.