ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń

Internetowy Test Wiedzy Geograficznej 2021

17 kwietnia 2021 r. odbył się  INTERNETOWY TEST WIEDZY GEOGRAFICZNEJ

W skład komitetu organizacyjnego weszli:

• dr Barbara Szyda – Przewodnicząca,
  • dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK
  • dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK
  • dr Radosław Golba
  • dr Czesław Adamiak
  • dr Anna Dubownik
  • mgr Szymon Belzyt
  • Daniel Borodeńko
  • Rafał Wiśniewski

Ze względu na sytuację pandemiczną i obowiązujące obostrzenia, zawody odbyły się w formule zdalnej i transmitowane były poprzez Internet (link do transmisji: https://fb.watch/50V2BnYdNZ/). Transmisję oglądało ponad 200 osób.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 271 uczniów, reprezentujących 88 szkół z całego kraju. Zgłoszenia przesyłali nauczyciele geografii, którzy przygotowali uczniów do zawodów. Ostatecznie udział w Konkursie wzięło 240 uczniów.

Konkurs składał się z dwóch  etapów. W I etapie, o charakterze zamkniętym, uczestnicy napisali test liczący 50 pytań zamkniętych – test dostępny jest dla wszystkich on-line do końca maja – https://www.testportal.pl/test.html?t=BhPhHWLtLuUP

Do drugiego etapu przeszło 13 uczniów z największą liczbą/czasem odpowiedzi. Miał on charakter otwarty i odbył się w formie quizu (rywalizacja uczniów była transmitowana w Internecie). Odpowiedzi oceniane były zgodnie z punktacją podaną przed rozpoczęciem każdej konkurencji. W czasie pomiędzy pierwszym a drugim etapem Konkursu, dla uczestników i widzów przygotowano sesję 3 mini-wykładów, o tematyce teledetekcyjnej.

Tytuł wykładu Osoba prowadząca
Ziemia z kosmosu – przeglądarka danych EO Browser   dr Marcin Sykuła
Jak dane satelitarne pozwalają lepiej poznać
i zrozumieć hydrosferę?
  dr Marcin Nowak
Dron nad zatorem. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych w badaniach zjawisk lodowych  w rejonie Płocka w lutym 2021   dr hab. Bogusław Pawłowski, prof. UMK

Laureaci Konkursu (pięcioro najlepszych uczniów z największą liczbą punktów uzyskanych w II etapie konkursu) otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Oprócz wydawnictw książkowych i albumowych uczniowie otrzymali także sprzęt turystyczny, m.in. plecaki turystyczne, latarki czołowe, bidony.

Miejsce Szkoła Imię i Nazwisko Nauczyciel
1. II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie Szymon Rothkegel mgr Eliza Wojtasik
2. I LO im. Floriana Ceynowy
w Świeciu
Dawid Riesop mgr Joanna Leopolska
3. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu Maria Jaworska mgr Anna Zaklikiewicz
4. II LO im. Marii Konopnickiej
w Inowrocławiu
Wiktoria Ratajczak mgr Zbigniew Zygora
5. II LO im. Marii Konopnickiej
w Inowrocławiu
Dominik Polewski mgr Zbigniew Zygora

Niewątpliwie dużym wyzwaniem było zorganizowanie konkursu geograficznego dla młodzieży szkolnej w formule zdalnej. Była to dla nas przestrzeń dotąd nieodkryta. Jednak bardzo zależało nam na powrocie (po rocznej przerwie spowodowanej pandemią) do inicjatywny, która na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń promujących wiedzę geograficzną. Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć że udało nam się sprostać wyzwaniu, w czym utwierdzają nas pozytywne komentarze płynące ze strony nauczycieli i uczniów.

Galeria zdjęć: