Wiadomości

Nowości na studiach Geografii S2 - specjalność nauczycielska!
Od przyszłego roku reformujemy kierunek studiów drugiego stopnia z Geografii
Najważniejsze zmiany w programie:
- Wprowadziliśmy opcjonalną specjalność nauczycielską: studenci będą mogli uzyskać uprawnienia do pracy jako nauczyciel geografii w szkole podstawowej i średniej.
- Program studiów drugiego stopnia jest skoordynowany z programem geografii i kształtowania środowiska pierwszego stopnia - geografia S2 uzupełnia i rozwija, a nie powtarza, treści studiów GiKŚ S1.
- Unowocześniliśmy i uatrakcyjniliśmy program studiów przez wprowadzenie modułów tematycznych, zajęć projektowych oraz znacznego udziału zajęć do wyboru umożliwiającego swobodną specjalizację studentów.
Obowiązujące od 2025/2026 roku programy studiów (zawierające krótkie opisy wszystkich przedmiotów) oraz plany studiów są dostępne na stronie: https://www.geo.umk.pl/student/pep/#s2.
Dla kogo są studia geografii S2?
Studia geograficzne drugiego stopnia przeznaczone zarówno dla licencjatów geografii (GiKŚ), jak i absolwentów innych kierunków studiów pierwszego stopnia:
- Absolwentom innych kierunków studia te dadzą szansę zrozumieć globalne zmiany środowiska, ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i politykę, również w lokalnej skali.
- Geografowie po pierwszym stopniu studiów na studiach magisterskich zgłębią swoją specjalizację, rozwiną umiejętności prowadzenia badań i popularyzacji wiedzy geograficznej. Będą mieli szansę zdobyć uprawnienia nauczycielskie lub przygotować się do pracy naukowej w szkole doktorskiej.
Jak wygląda plan studiów geografii S2?
Każdy student realizuje cztery tematyczne bloki przedmiotów poświęcone:
- globalnym zmianom środowiska przyrodniczego na świecie (1. semestr),
- metodom badań geograficznych
- oraz geografii Polski (semestry 2.-3.),
- popularyzacji wiedzy geograficznej z użyciem nowoczesnych metod przekazu informacji (4. semestr).
W ramach bloków przedmiotów kładziemy nacisk na naciskiem na pracę projektową (projekty grupowe) i przygotowanie do pracy badawczej.
Znaczną część planu studiów stanowią przedmioty pogłębiające wiedzę geograficzną do swobodnego wyboru. Oferta przedmiotów do wyboru będzie obejmować zarówno przedmioty fizycznogeograficzne (np. wykorzystanie zasobów wód podziemnych, oceny i ekspertyzy środowiskowe, gleboznawstwo stosowane) jak i społeczno-ekonomiczne i dotyczące gospodarki przestrzennej (np. zintegrowany i zrównoważony rozwój miast, planowanie przestrzenne, marketing terytorialny). Oferta przedmiotów do wyboru umożliwi studentom koncentrację na jednej gałęzi geografii lub wybór przedmiotów z obu gałęzi. Lista przedmiotów do wyboru będzie opublikowana we wrześniu.
Jak uzyskać uprawnienia nauczycielskie?
Na początku studiów studenci będą mogli wybrać specjalność nauczycielką. Ci, którzy to zrobią, będą dodatkowo realizować przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz dydaktyczne zamiast części przedmiotów do wyboru. Przygotowanie merytoryczne do zawodu nauczyciela odbywa się w czasie studiów I stopnia i II stopnia, dlatego specjalność ta przeznaczona jest tylko dla absolwentów GiKŚ lub kierunków geograficznych na innych uczelniach.
Informacje o wszystkich naszych kierunkach studiów: https://www.geo.umk.pl/kandydat/kierunki-studiow/

Nasze kierunki są mocne w Rankingu Perspektyw
Magazyn Perspektywy opublikował Ranking Szkół Wyższych i Kierunków Studiów Perspektywy 2025. To najbardziej wpływowy w Polsce ranking uczelni i kierunków studiów wyższych. Po raz kolejnych na dobrych lokatach sklasyfikowano kierunki prowadzone na naszym wydziale.
Turystyka i rekreacja na WNoZiGP zajęła 7. miejsce w kraju (awans z 8. miejsca w 2024 r.). ze wskaźnikiem kierunkowym 86,1 - drugim najwyższym wśród kierunków studiów na UMK, za teologią (100,0), a przed archeologią (82,5). Nasza geografia i kształtowanie środowiska (S1) i geografia (S2) zajęły 7. miejsce wśród kierunków geograficznych w Polsce, utrzymując pozycję z 2024 r. Z kolei gospodarka przestrzenna (na drugim stopniu - gospodarka przestrzenna i geozarządzanie) awansowała z 15. miejsca w 2024 r. na 13. miejsce w 2025 r.
Przypominamy, że trwa pierwsza tura rekrutacji na studia I i II stopnia. Zapisy dla obywateli Polski trwa do 14 lipca, a dla cudzoziemców - do 9 lipca (studia w języku polskim) lub 15 lipca (studia w języku angielskim Urban Sustainability Studies).
Więcej informacji o kierunkach studiów na WNoZiGP: https://www.geo.umk.pl/kandydat/kierunki-studiow/
Internetowa Rekrutacja Kandydatów: https://irk.umk.pl/pl/
Pełny ranking kierunków studiów Perspektyw: https://2025.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/

V edycja programu TSSP NatSci
W okresie od 1 do 28 lipca 2025 roku pięcioro studentów odbywa staże na naszym wydziale w ramach piątej już edycji programu TSSP NatSci. Program staży przygotowany i koordynowany jest przez prof. dr hab. Wojciecha Kujawskiego z Wydziału Chemii i dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK, a jego sprawami finansowymi zajmuje się Pani Karolina Rasak z naszego dziekanatu. W programie uczestniczy 16 studentek i studentów, 15 z uczelni zagranicznych i 1 z UMK. Realizowanych jest 15 projektów o tematyce chemicznej, geograficznej i biologicznej, z czego 6 na WNoZiGP:
- studentka Veronika Suslovets z Politechniki Żytomierskiej (Ukraina) realizuje w Katedrze Gleboznawstwa i Ekologii Krajobrazu projekt dotyczący turystyki kulturowej: Transport heritage: exploring architecture, design, and tourism potential. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK;
- w Katedrze Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska projekty naukowe realizują dwie stażystki, Ciara Heaney z trzeciego roku studiów pierwszego stopnia kierunku GeoSciences z Trinity College Dublin (Irlandia) - Changes in land use/cover in national parks in Poland oraz Sara Melgarelo z pierwszego roku studiów drugiego stopnia kierunku Geoinformation z University of Twente (Holandia) - Analysis of light pollution in Toruń, with particular attention to the UMK Campus. Opiekunem naukowym obu projektów jest dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, a drugiego dodatkowo dr inż. Dominika Daab;
- W Katedrze Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej projekty naukowe realizują dwie studentki z Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia). Pierwszy projekt naukowy pt.: „Ocena zasobów ilościowych i jakościowych małych zbiorników wodnych na przykładzie miasta Torunia w świetle zmian klimatu” realizuje Anastasia Nicea. Projekt został przygotowany przez dr Katarzynę Kubiak-Wójcicką przy współpracy z dr Adamem Solarczykiem z Laboratorium Analiz Środowiskowych. W ramach projektu Anastasia prowadzi badania fizykochemiczne wybranych zbiorników wodnych położonych w Toruniu. Anastasia pobiera próbki wody ze zbiorników wodnych i wykonuje analizy wybranych parametrów fizykochemicznych wody w Laboratorium Analiz Środowiskowych WNoZiGP pod nadzorem merytorycznym dr Adama Solarczyka. Drugi projekt pt. „Rewitalizacja terenów nadrzecznych i ich wpływ na rozwój turystyki” realizuje Miruna-Maria Cristea pod opieką dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej. Miruna-Maria prowadzi badania w zakresie rewitalizacji terenów nadrzecznych i ich wpływu na rozwój turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki wodnej. Badania prowadzone są w Toruniu i Bydgoszczy. Punktem wyjścia do badań jest ocena potrzeb turystyki wodnej oraz stanu zagospodarowania dróg wodnych.
- studentka Kateryna Shykhnenko z Politechniki Żytomierskiej (Ukraina) realizuje projekt w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii dotyczący geoturystyki na obszarach solnych pod roboczym tytułem tytułem: Stepping on the salt. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK.
W ramach programu stażyści uczestniczą co czwartek w wykładach prowadzonych przez osoby z 3 wydziałów, które odbywają się w audytorium im. prof. Rajmunda Galona (z WNoZiGP - : World Cultural Map - P. Charzyński i How humans scalp the Earth -the impact of soil degradation on migrations - M. Świtoniak). W ramach programu kulturalnego zwiedzili Toruń, w tym Muzeum Piernika oraz wezmą udział w warsztatach „Środowiskowe, biologiczne, chemiczne i enoturystyczne aspekty winogrodnictwa” w winnicy ‘Przy Talerzyku’ w Topolnie w Dolinie Dolnej Wisły.

Know Your Landscape, Know Your Soils – Geopedological Workshop
W dniach 30 czerwca – 4 lipca 2025 r. odbyła się terenowa część międzynarodowego kursu intensywnego „Know Your Landscape, Know Your Soils – Geopedological Workshop”, zorganizowanego w ramach programu Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP) przez University of Ljubljana, Faculty of Arts.

Powołanie Prof. UMK, dr hab. inż. Krzysztofa Rogatki
Prof. UMK, dr hab. inż. Krzysztof Rogatka z Katedry Studiów Miejskich i Zrównoważonego Rozwoju został powołany w charakterze eksperta w skład zespołu tematycznego ds. środowiska, klimatu i zagospodarowania przestrzennego, funkcjonującego w ramach Zespołu ds. Strategii Rozwoju Miasta Torunia, któremu przewodniczy Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski (Zarządzenie nr 141 PMT z dnia 13.05.2025 r.). Zespół tematyczny zajmie się m.in.: kwestiami dostosowania przestrzeni miejskiej do zmian klimatu, rolą zieleni w mieście w tym przede wszystkim zielono-błękitnej infrastruktury, rewitalizacją oraz wykorzystaniem koncepcji smart city w zarządzaniu miastem w kontekście środowiska, klimatu i zagospodarowania przestrzennego. Rozwiązania zaproponowane przez zespół tematyczny, a zawarte w Strategii, maja służyć wspieraniu zrównoważonego rozwoju Torunia.
Serdeczne gratulacje dla Pana Profesora

Otwarcie wystawy „50 lat Stacji Polarnej UMK”.
27 czerwca 2025 roku w Longyearbyen na Spitsbergenie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „50 lat Stacji Polarnej UMK”. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej Stacji.
To także wydarzenie o wymiarze historycznym. Po raz pierwszy w stolicy Svalbardu zaprezentowano wystawę poświęconą polskiej stacji polarnej.
Wystawę oficjalnie otworzyli wspólnie: prof. Irek Sobota, kierownik Stacji Polarnej UMK, Rafał Pietrucień, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, przemawiający w imieniu władz Miasta, Grzegorz Borek, przedstawiciel Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wieloletniej działalności Stacji jako istotnego elementu obecności Polski w Arktyce. Szczególnym akcentem było wspólne przecięcie wstęgi, które nadało uroczystości podniosły i wzruszający charakter.
Wśród uczestników znaleźli się: mieszkańcy Longyearbyen, lokalna społeczność naukowa, turyści, liczna grupa polskich żeglarzy, których obecność dodała wydarzeniu unikatowego klimatu i radosnej atmosfery.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Badań Polarnych UMK i zaprezentowana w Galerii Arktis, pod patronatem Rektora UMK oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego.
Jednym z najbardziej emocjonalnych momentów wydarzenia była projekcja filmu „HAHUT” w reżyserii Ryszarda Kruka. jest to intymna, poruszająca opowieść o historii toruńskich wypraw polarnych. Film ukazuje również postać prof. Ireneusza Soboty, który od niemal 30 lat z pasją i oddaniem dzieli miłość swojego życia pomiędzy rodzinę a Stację Polarną. Miejsce, które stało się jego drugim domem.
Wystawa będzie dostępna w Longyearbyen do początku września 2025 roku, po czym powróci do Polski, gdzie również zostanie zaprezentowana.
O kolejnych lokalizacjach będziemy informować na bieżąco.
Szczególne podziękowania kierujemy do Dominiki i Niko, zarządzających Galerią Arktis, którzy znacząco wsparli nas w organizacji wydarzenia, dbając z niezwykłą troską i profesjonalizmem o każdy detal wystawy oraz otaczając nas serdeczną gościnnością.

Razem dla środowiska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z toruńską firmą Miklan-Ryza wdraża pilotażowy program zamkniętego obiegu odpadów papierowych. Porozumienie, które podpisano 1 lipca, wpisuje się w działania UMK na rzecz ochrony środowiska oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.