Wiadomości

Bulletin of Geography. Socio-economic Series w Q1!
W najnowszym zestawieniu SCImago Scientific Journal Ranking czasopismo "Bulletin of Geography. Socio-economic Series" zostało zakwalifikowane do najbardziej prestiżowych periodyków na świecie.
W rankingu, tworzonym na podstawie informacji zawartych w bazie danych Scopus, czasopismo z naszego wydziału znalazło się w najwyższym kwartylu (Q1), który obejmuje jedną czwartą periodyków z najwyższym wskaźnikiem SJR w danej kategorii. Dzięki kwalifikacji periodyków do odpowiedniego kwartylu można ustalić, które czasopismo jest najbardziej wpływowe w swojej dziedzinie i dyscyplinie.
"Bulletin of Geography. Socio-economic Series" wydawany jest od 2003 r. i klasyfikowany w czterech kategoriach nauk społecznych: kulturoznawstwo, demografia, geografia, planowanie i rozwój oraz studia miejskie.

Godziny rektorskie
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi zostały ogłoszone godziny rektorskie od godziny 13:00 w czwartek 17 kwietnia.

Funkcjonalny wymiar policentryczności: powiązania, komplementarność, współzależność i interakcja
Funkcjonalny wymiar policentryczności: powiązania, komplementarność, współzależność i interakcja („Functional dimension of polycentricity: linkages, complementarity, interdependence, and interaction”).
Serdecznie zapraszamy na posiedzenie naukowe Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, które odbędzie się 24 kwietnia 2025r. o godzinie 10:55 w sali 104. Podczas posiedzenia mgr inż. Donata Wysocka, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium, dr Ben Derudder, prof. UMK oraz dr Weiyang Zhang z katedry Studiów Miejskich i Zrównoważonego Rozwoju wygłoszą referat pt.: „Funkcjonalny wymiar policentryczności: powiązania, komplementarność, współzależność i interakcja” („Functional dimension of polycentricity: linkages, complementarity, interdependence, and interaction”).
Policentryczność zyskuje coraz większe globalne znaczenie zarówno jako koncepcja normatywna dla planowania przestrzennego i zarządzania, jak i jako konstrukt analityczny w geografii miast. Kluczowym wyzwaniem w rozwoju policentrycznych regionów miejskich jest kształtowanie funkcjonalnej integracji między ośrodkami, które obejmują. Jednym ze sposobów, w jaki policentryczne regiony miejskie są integrowane lub poprzez które inne formy integracji stają się czytelne, jest ich nazewnictwo. W ramach referatu omówione zostaną wyniki dwóch badań. Pierwsze z nich, o zasięgu globalnym, koncentruje się na zależności pomiędzy strategią nazewnictwa, a szeregiem zmiennych osadniczych, geograficznych, społeczno-demograficznych i ekonomicznych. Drugie natomiast, oparte na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego wśród 3084 mieszkańców ośmiu największych regionów miejskich w Polsce, koncentruje się na tym, w jaki sposób odbiór nazw regionów, wyrażony poprzez przypisywane im funkcje, oddziałuje na deklarowane poziomy tożsamości i przywiązania regionalnego mieszkańców. W rezultacie nazwa regionu, traktowana często jako czysto administracyjny element, zyskuje znaczenie zarówno jako strategiczne narzędzie dla zarządzania regionalnego, jak i symboliczny nośnik znaczeń kształtujących społeczne postrzeganie przestrzeni.
Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, konkurs MAESTRO-12: „Polycentric urban regions: identification, measurement and development”; numer projektu: 2020/38/A/HS4/00312.

Dyplomanci z Wydziału rozbili bank z nagrodami w Konkursie Towarzystwa Miłośników Torunia!
W miniony piątek 11 kwietnia 2025 roku w Sali Rady toruńskiego Ratusza Staromiejskiego zostały uroczyście wręczone przez Zastępcę Prezydenta Miasta Torunia Adama Szponkę oraz Prezesa ToMiTo prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego nagrody i wyróżnienia przyznane w XXXIII Konkursie Towarzystwa Miłośników Torunia na najlepsze prace dyplomowe poświęcone Toruniowi. Wśród piętnastu laureatów tegorocznego konkursu aż sześć nagród trafiło na ręce ubiegłorocznych absolwentek i absolwentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu.
W zakresie nauk o Ziemi i gospodarki przestrzennej nagrody z naszego wydziału otrzymali: I Nagrodę – Katarzyna Pogoda za pracę magisterską „Uwarunkowania pogodowe i roślinne występowania znamion wegetacyjnych i wilgotnościowych obiektów archeologicznych w rejonie pierwszej lokacji Torunia na podstawie nachylonych zdjęć lotniczych z lat 2013–2018”, napisaną pod kierunkiem dr hab. Pawła Molewskiego, prof. UMK, III Nagrody – Mateusz Kowalski za pracę magisterską „Zasoby, dostępność i percepcja terenów zieleni w Toruniu. W kierunku biofilii”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Krzysztofa Rogatki, prof. UMK, Antoni Miczyński za pracę inżynierską „Wykorzystanie danych LiDAR w analizie zmian zieleni miejskiej na osiedlu JAR w Toruniu w latach 2011–2022”, napisaną pod kierunkiem dr. Radosława Golby oraz Tymoteusz Nowak za pracę inżynierską „Projekt lokalizacji i cech technicznych wież widokowych w Toruniu na podstawie analizy widoczności”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Pawła Molewskiego, prof. UMK, Wyróżnienia - Jakub Andrzej Umięcki za pracę magisterską „Miejska wyspa ciepła w Toruniu w 2021 roku”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Marka Kejny, prof. UMK oraz Dominik Zboralski za pracę licencjacką „Mobile systems for assessing air quality: available solutions and application examples”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. Mieczysława Kunza, prof. UMK.

Uroczysty jubileusz Geografii!
Droga Społeczności Wydziałowa! Studenci, Pracownicy i Sympatycy WNoZiGP!
Zapraszamy na tegoroczne jubileuszowe obchody Dni Wydziału, które odbędą się w dniach 22-23 maja.
W programie m.in:
▪ Wykład okolicznościowy
▪ Przedstawienie sylwetki Sławnego Absolwenta Wydziału i Najlepszego Absolwenta Wydziału oraz odsłonięcie portretów w Galeriach Sławnych i Najlepszych Absolwentów Wydziału
▪ Ogłoszenie wyników konkursów i plebiscytów Samorządu Studenckiego WNoZiGP
▪ Licytacja na rzecz Hospicjum Nadzieja
▪ Rozgrywki sportowe
▪ Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszego mema o WNoZiGP
▪ After party i inne :)
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia pojawią się niebawem.

III EDYCJA KONKURSU NA NAJLEPSZEGO MEMA ZWIĄZANEGO Z WYDZIAŁEM!
Regulamin III Konkursu Memowego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK
1. Niniejszy regulamin dotyczy III Konkursu Memowego, zwanego dalej Konkursem.
Konkurs organizowany jest na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które są pracownikami, studentami lub absolwentami WNoZiGP.
3. W konkursie nie uczestniczą pracownicy WNoZiGP, związani z organizacją Konkursu.
4. Każdy może zgłosić dowolną ilość memów swojego autorstwa. Wysyłając wiadomość na adres memiastyczni@gmail.com, proszę podać swoje imię, nazwisko, kierunek oraz rok studiów.
5. Zgłaszając mema, osoba wysyłająca potwierdza, że ma prawa autorskie do tego dzieła.
6. Na memach nie umieszczamy wulgarnych słów ani obraźliwych treści.
7. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 10 maja 2025 r.
8. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone podczas Dni Wydziału WNoZiGP oraz zaprezentowane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych WNoZiGP.
9. Wysyłając zgłoszenie do Konkursu uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie przez organizatora następujących danych osobowych: imię, nazwisko, adres e-mail, relacja do WNoZiGP (status: student/absolwent/pracownik oraz kierunek i rok studiów/rok ukończenia studiów/jednostka zatrudnienia) wyłącznie w celu organizacji, tj. przeprowadzenia i dokumentowania zawodów Konkursu, ogłoszenia wyników (w tym w mediach społecznościowych i na stronie internetowej WNoZiGP: www.geo.umk.pl). Dodatkowo uczestnik wyraża zgodę na nieodpłatne rozpowszechnienie wizerunku w celach opisanych powyżej. Rozpowszechnianie obejmuje zgodę na publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie za pośrednictwem wszelkich środków przekazu istniejących obecnie lub w przyszłości w tym w szczególności poprzez publikację na stronach internetowych
i w mediach społecznościowych.

Ruszyły studia rowerowe!
W ostatnią sobotę i niedzielę (29-30.03.2025) rozpoczęła się pierwsza edycja jedynych takich studiów w Polsce – studiów podyplomowych w zakresie polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego. W ciągu najbliższego roku podczas weekendowych zjazdów słuchacze będą spotykać się na zajęciach prowadzonych przez pracowników naszego Uniwersytetu i doświadczonych praktyków. Uczestnicy studiów mogą także korzystać z zajęć w trybie zdalnym - każde spotkanie będzie transmitowane w czasie rzeczywistym, zgodnie z oczekiwaniami studentów. Nasi słuchacze przyjechali do nas z różnych regionów Polski – raz jeszcze serdecznie witamy nową grupę na Wydziale!
Studia prowadzone są we współpracy z Miasto Rybnik.eu
Więcej informacji o studiach: https://www.geo.umk.pl/kandydat/studia-podyplomowe/studia-podyplomowe-w-zakresie-polityki-rowerowej-i-planowania-ruchu-rowerowego/

Studencka mini-konferencja
Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów i pracowników wydziału na czwartkowe spotkanie konwersatoryjne w formacie mini-konferencji z prezentacjami ośmiu prac dyplomowych studentek studiów magisterskich prowadzonych na WNoZiGP. W załączeniu program spotkania. W czasie spotkania będą Państwo mogli zapoznać się z wynikami badań studentów kończących studia na kierunkach geografia, gospodarka przestrzenna i geozarządzanie oraz turystyka i rekreacja.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 3 kwietnia 2025 r. w s. 104 w godzinach 10:55-13:20.

Wizyta gości z Rumunii
W dniach 24-28.03.2025 na naszym wydziale przebywali prof. Ionut Munea i dr Marina Iosub z Wydziału Geograficznego Uniwersytetu Alexandru Ioan Cuza w Iasi (Rumunia). Goście spotkali się z Dziekanem Wydziału – prof. Marcinem Świtoniakiem. Podczas rozmowy poruszane były kwestie oferty studiów realizowanych przez oba wydziały oraz dalszej współpracy naukowej i dydaktycznej. Prof. I. Minea jest dyrektorem Wydziału Geograficznego Uniwersytetu w Iasi stąd zapoznanie się z organizacją pracy naszego wydziału, bazą dydaktyczną i naukową było dla niego niezwykle cennym doświadczeniem. Możliwości wymiany studentów i współpraca międzynarodowa pomiędzy naszymi wydziałami była też okazją do rozmowy z prof. Przemysławem Charzyńskim – koordynatorem ds. Programu Erasmus +. W ramach pobytu koledzy z Rumunii przeprowadzili wykłady m.in. dla studentów 1 roku geoinformacji środowiskowej, 1 roku geografii (studia 2 stopnia) oraz 1 roku gospodarki przestrzennej (studia 1 stopnia) oraz dla członków Studenckiego Koła Naukowego Hydrologów. W trakcie swojego pobytu goście zapoznali się ze specyfiką badań naukowych prowadzonych na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, a także spotkali się z pracownikami: dr B. Pius, dr Marcinem Nowakiem i mgr Kamilem Czarneckim z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej. Opiekę nad gośćmi pełniła dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka.

67 numer Bulletin of Geography. Socio-economic Series.
Ukazał się nowy, 67 numer Bulletin of Geography. Socio-economic Series.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułami na stronie biuletynu: https://apcz.umk.pl/BGSS/issue/view/2990

Ogłoszenie wyników rekrutacji na warsztaty “Know Your Landscape, Know Your Soils”
Dziękujemy wszystkim kandydatom za zgłoszenia na międzynarodowe warsztaty terenowe, które odbędą się w Słowenii (Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana) w pierwszym tygodniu lipca. Z przyjemnością ogłaszamy listę osób zakwalifikowanych do udziału w programie BIP Erasmus+:
✅ Anastazja Wasilewska
✅ Julia Dziczek
✅ Bartłomiej Zawadzki
✅ Eryk Szulc
✅ Dominik Polewski
✅ Bartłomiej Cerski
Gratulujemy!
Osoby, którym tym razem nie udało się zakwalifikować, zachęcamy do aplikowania na kolejne warsztaty, które odbędą się w 2026 roku na Łotwie. To będzie kolejna okazja do zdobycia wiedzy gleboznawczej i doświadczenia w międzynarodowym środowisku!

Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit
W dniach 25-26 marca w Warszawie odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit. Jest to największy w Polsce kongres biznesowy dotyczący inwestycji mających wpływ na osiągnięcie celów klimatycznych. Wydarzenie gromadzi wszystkie grupy interesariuszy rynku inwestycyjnego. Na imienne zaproszenie organizatorów prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk uczestniczyła w Kongresie jako panelistka. Była jednym z nielicznych przedstawicieli świata nauki i jedynym reprezentantem UMK, a jako uczestnik panelu dyskutowała z przedstawicielami biznesu i polityki na temat skutecznych narzędzi wdrażania inicjatyw gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne i stanowiących o efektywnej transformacji energetycznej Polski i Europy.

Porozumienie w sprawie prowadzenia badań nad zjawiskiem zanieczyszczenia światłem na obszarze światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie
Z inicjatywy Katedry Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska zostało podpisane porozumienie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z pięcioma parkami: Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie” oraz Parkami Krajobrazowymi – Tucholskim, Wdeckim, Wdzydzki i Zaborskim w sprawie prowadzenia badań nad zjawiskiem smogu świetlnego. Wszystkie obszary chronione zlokalizowane są na obszarze światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. W imieniu Uniwersytetu dokument podpisał Dziekan Wydziału dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK, a ze strony parków – dyrektorzy tych jednostek.
Głównym celem porozumienia jest umożliwienie prowadzenia przez pracowników UMK w Toruniu badań naukowych nad zasięgiem i rozkładem przestrzennym oraz wielkością i zmiennością zjawiska zanieczyszczenia światłem nocnego nieba na wielkopowierzchniowych obszarach chronionych, a także stworzenie warunków do monitoringu tego zjawiska w strefie rdzennej i buforowej Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.
Na wybranych obszarach chronionych zostaną zamontowane automatyczne urządzenia pomiarowe w postaci rejestratora SQM, które rozszerzą światową sieć monitoringu zjawiska oraz będą stanowiły tło pomiarowe dla badań realizowanych na terenach zurbanizowanych. W Borach Tucholskich, w granicach planowanego do rozszerzenia rezerwatu biosfery jest już jedno stanowisko pomiarowe, kolejne na Stacji ZMŚ w Koniczynce a dotychczas najbardziej zbadanym miastem w Polsce jest Toruń.
W ramach podpisanego porozumienia promowana będzie ochrona naturalnie ciemnego nocnego krajobrazu oraz upowszechnianie wiedzy na temat przyczyn i negatywnych skutków zjawiska zanieczyszczenia światłem. Badania będę również przyczynkiem w stronę poznania możliwości rozwoju astroturystyki na obszarze Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. Koordynatorem naukowym projektu jest dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, a wśród współwykonawców dr inż. Dominika Daab oraz przyszli doktoranci Katedry Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska. Montaż urządzeń w wytypowanych wspólnie z zarządzającymi obszarami chronionymi miejscach rozpocznie się od kwietnia br., a w ramach monitoringu będą przygotowywane okresowe raporty naukowe.

Invitation to the OBSIDIAN 2025 Conference
It is with great pleasure to invite you to the 5th Edition of the OBSIDIAN conference, “Plant Productivity and Food Safety: Microbiology, Soil Science, Food Quality, and Agricultural Genetics”, which will take place in June 23–24, 2025, at the Faculty of Biological and Veterinary Sciences and the Faculty of Earth Sciences and Spatial Management, Nicolaus Copernicus University in Toruń, Poland.
The OBSIDIAN 2025 conference provides a unique platform for the exchange of knowledge and experience in interdisciplinary research on microorganisms, plants and soils, which form a common space of development and interdependence. This year's OBSIDIAN2025 conference will focus in particular on issues related to the effects of salinity on the functioning, productivity and quality of plants, microorganisms, soils and food quality.
This year’s event is further enriched by being held in conjunction with the annual meeting of the SUSTAIN COST group, offering even greater opportunities for international exchange and collaboration.
Additionally, practical workshops will be organized as part of the event, providing participants with the opportunity to explore the latest research methods in microbiology and soil and plants science.
Please stay updated by visiting the website: