Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Obrona doktoratu mgr B. Ghazi

18 października 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr Babaka Ghazi, doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Pan doktor Babak Ghazi obronił pracę pod tytułem „The occurrence and causes of floods in Polish lands from the 11th to 18th centuries” napisaną pod opieką naukową prof. dra hab. Rajmunda Przybylaka oraz promotorki pomocniczej dr Aleksandry Pospieszyńskiej. Rozprawa dotyczyła oceny intensywności, przyczyn i częstości występowania powodzi na ziemiach polskich w okresie od XI do XVIII w i była realizowana w ramach grantu NCN "Występowanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych, klimatycznych i wodnych w Polsce w okresie od XI do XVIII wieku w świetle danych pośrednich". Recenzentami byli: prof. dr hab. Joanna Wibig (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Zbigniew Ustrnul (Uniwersytet Jagielloński) oraz dr hab. Artur Magnuszewski, prof. UW (Uniwersytet Warszawski).

Pan doktor Babak Ghazi pochodzi z Iranu. Ukończył studia magisterskie z inżynierii lądowej na Uniwersytecie Azad w Iranie w 2017 roku. Praca magisterska, z wynikiem 19,0 na 20 (ocena doskonała), została wybrana jako jedna z najlepszych prac na wydziale. Od początku studiów doktoranckich w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis” UMK opublikował ponad 10 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych, takich jak m. in. Nature Scientific Reports, Journal of Hydrology i Journal of Hydrology: Regional Studies. 

Jego osiągnięcia naukowe w Web of Science to: 12 artykułów (11 z nich od 2022 r.), indeks Hirscha 5 oraz 71 cytowań.

W wolnym czasie interesuje się fotografią, wspinaczką górską, pływaniem i jazdą na rowerze.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UMK w zespole doradczym Ministra

14 października 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki zostało opublikowane zarządzenie w sprawie powołania Zespołu doradczego do oceny ofert złożonych w ramach projektu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności”, realizowanego w ramach Działania 01.05 Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (Dz. Urz. Ministra Nauki 2024 poz. 83).

W skład zespołu wszedł pracownik Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UMK, kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu. Do zadań zespołu należy m.in. ocena merytoryczna ofert złożonych w ramach projektu oraz przedstawienie Ministrowi Nauki listy ofert rekomendowanych do dofinansowania wraz z określeniem proponowanej wysokości dofinansowania.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

O innowacyjnych badaniach jezior

W dn. 10 października grupa pracowników naszego Wydziału wzięła udział w konferencji „Automatyzacja monitoringu zasobów wodnych”, która odbyła się w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach. Wydarzenie było doskonałą okazją do dyskusji na temat ochrony zasobów wodnych i roli nowoczesnych technologii w monitoringu środowiska pomiędzy przedstawicielami nauki, samorządów, zarządów Parków Narodowych i Krajobrazowych oraz innowacyjnego biznesu.

W trakcie konferencji dr Marcin Nowak z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej wraz z Rafałem Kowalczykiem z wrocławskiej firmy K.F. Robotics zaprezentowali wyniki swoich prac nad autorskim rozwiązaniem innowacyjnego, zdalnego systemu monitoringu jakości wody w jeziorach.

Przeprowadzono również obszerny panel dyskusyjny, którego tematem były m. in. metody i wyzwania w monitoringu jakości wody jezior i zbiorników. Ze strony naszego Wydziału wzięli w nim udział prof. Włodzimierz Marszelewski z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej oraz dr Adam Solarczyk z Laboratorium Analiz Środowiskowych.

Dziękujemy organizatorom konferencji, firmie Waterly i spółce celowej UMK Startova.pl za zaproszenie. Zaraz po zakończeniu obrad, Marcin Nowak i Rafał Kowalczyk udali się ze swoją platformą pomiarową na Pojezierze Brodnickie, gdzie przez kolejne dni, dzięki uprzejmości i pomocy Brodnickiego Parku Krajobrazowego prowadzili badania wybranych jezior.

(zdjęcia: Waterly, Startova, Marcin Nowak)

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Szymańska w Rządowej Radzie Ludnościowej

Prof. dr hab. Daniela Szymańska została powołana przez Prezesa Rady Ministrów - Premiera Donalda Tuska do Rządowej Rady Ludnościowej.

Rządowa Rada Ludnościowa jest organem doradczym Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących zagadnień demograficznych i polityki ludnościowej. W 1997 roku przejęła ona zadania Rządowej Komisji Ludnościowej działającej od 1974 roku pod przewodnictwem Profesora dr hab. Kazimierza Secomskiego.

Do zadań Rządowej Rady Ludnościowej należy między innymi: przedkładanie każdego roku Radzie Ministrów RP raportów o sytuacji demograficznej kraju oraz przygotowanie założeń programu polityki ludnościowej w Polsce. Ponadto inicjowanie badań naukowych, w tym formułowanie tematyki i opiniowanie założeń metodycznych w dziedzinie demografii i polityki ludnościowej oraz współdziałanie z międzynarodowymi organizacjami (ONZ, Rada Europy, OECD i inne) w obszarze problematyki ludnościowej.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obrona doktoratu mgr S. Sulika

11 października 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr Sławomira Sulika, doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych i pracownika naszego Wydziału.

Pan Sławomir obronił pracę pod tytułem „Wpływ niestabilności termodynamicznej atmosfery na rozkład przestrzenno-czasowy występowania wyładowań doziemnych w Polsce w latach 2002-2020” napisaną pod opieką naukową dra hab. Marka Kejny, prof. UMK. Rozprawa dotyczyła analizy występowania burz na terenie Polski oraz ustalenia parametrów stanu atmosfery, które sprzyjają pojawianiu się wyładowań doziemnych, co umożliwi lepsze i bardziej precyzyjne prognozowanie tego typu zjawisk w przyszłości. Recenzentami byli: dr hab. Zuzanna Bielec-Bąkowska, prof UŚ (Uniwersytet Śląski), prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak (Uniwersytet Łódzki) oraz prof. dr hab. Leszek Kolędowicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Pan doktor Sławomir Sulik jest absolwentem VII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W 2018 roku uzyskała tytuł licencjata turystyki i rekreacji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 2020 roku ukończył studia magisterskie na kierunku geoinformacja środowiskowa. Pracę doktorską Pan S. Sulik realizował w ramach studiów trzeciego stopnia w Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych „Academia Scientarium Thoruniensis” UMK, którą ukończył w bieżącym roku. W 2019 roku (na ostatnim roku studiów) został zatrudniony na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej jako pracownik inżynieryjno-techniczny odpowiadający głównie za wsparcie Wydziału w zakresie technologii informacyjnych. Do jego obowiązków należy opieka nad zbiorami kartograficznymi oraz administrowanie 4 pracowniami komputerowymi, prowadzenie strony wydziałowej. Ponadto wspiera studentów i pracowników w zakresie technik komputerowych. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geofizycznego (Oddział Pomorski) oraz działa w Stowarzyszeniu Polscy Łowcy Burz „Skywarn Polska” w roli prognosty. Jego prognozy wystąpienia burz na podstawie wyliczanych parametrów konwekcyjnych są dostępne w internecie na stronie Stowarzyszenia.

W wolnym czasie interesuje się motoryzacją i fotografią oraz turystyką.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

ERASMUS+ rekrutacja

Drogie Studentki, Drodzy Studenci,

Rekrutacja uzupełniająca na wyjazdy w ramach programu ERASMUS+ na studia za granicą w semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 właśnie się rozpoczyna.

Na studia można wyjechać jedynie do tych uczelni, z którymi Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki podpisał umowy o współpracy w ramach Erasmusa+, przewidujące wymianę studentów. Lista umów zawartych przez UMK.

Wymagania stawiane kandydatom:

Na wyjazdy na studia mogą być kwalifikowani tylko i wyłącznie studenci, którzy:

  • są zarejestrowani na studiach pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia (dziennych, wieczorowych i zaocznych),
  • w momencie wyjazdu będą studentami co najmniej II roku studiów I stopnia,
  • nie wykorzystali jeszcze kapitału mobilności na stopniu studiów, na którym miałby się odbyć wyjazd.

Ponadto kandydaci do wyjazdu powinni:

  • dobrze znać język angielski lub język, w jakim będą prowadzone zajęcia w uczelni zagranicznej.

 

 

 

Szczegółowe zasady bieżącej rekrutacji na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej:

Rekrutacja studentów WNoZiGP na wyjazdy w ramach wymiany ERASMUS+ w terminie dodatkowym w roku akademickim 2024/2025

 Rekrutacja trwa od 9 do 23 października 2024 r.

  1. Rekrutacja dotyczy wyjazdów semestralnych i całorocznych w roku akademickim 2023/2024.
  2. Wykaz uczelni partnerskich na rok 2024/25 znajduje się tu: Lista umów zawartych przez UMK.
  3. Stawki stypendialne podstawowe: 600 EUR/mies. lub 670 EUR/mies. (w zależności od państwa). Studenci kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami otrzymują 250 EUR więcej.
  4. Formularz zgłoszeniowy (dostępny po zalogowaniu do systemu USOS) znajduje się na stronie: https://www.umk.pl/wspolpraca/forms/wniosek-studia-dlugo-i-krotkoterminowe/
  5. Formularz należy dostarczyć koordynatorowi wydziałowemu (pokój 155) do dnia 23 października 2024 r . do godziny 11.00 w postaci podpisanego skanu zgłoszenia
  6. Ogłoszenie wyników 25 października 2024 r. na stronie FB wydziału;
  7. Na podstawie protokołów z rekrutacji Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK przeprowadzi procedurę przyznania wyjazdu (w zależności od dostępności środków finansowych) zakwalifikowanym studentom oraz wyśle nominacje do uczelni partnerskich.
  8. Studenci rezygnujący z wyjazdu po przeprowadzeniu rekrutacji są zobowiązani do poinformowania koordynatora wydziałowego (e-mail) oraz wypełnienia ankiety on-line, dostępnej na stronie: https://www.umk.pl/wspolpraca/forms/se_plus_rezygnacja/ .

Każdy kandydat powinien zapoznać się z wymogami językowymi i innymi warunkami wymiany określonymi w umowie międzyinstytucjonalnej z uczelnią zagraniczną, którą jest zainteresowany. Teksty umów dostępne są tu: Lista umów zawartych przez UMK.

Ogólnouczelniane zasady rekrutacji na wyjazdy na studia w projekcie KA131 2024-2026 są dostęne na stronie https://www.umk.pl/wspolpraca/erasmus-plus-2021-2027/studenci-studia/rekrutacja/

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań proszę pisać na adres pecha@umk.pl lub zgłaszać się do pokoju 155.

#PRZYGODACZEKA!

dr hab. P. Charzyński, prof. UMK
Koordynator wydziałowy programu ERASMUS+

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Oferta ubezpieczeniowa UMK

Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów, doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu do zawierania ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków wraz z rozszerzeniem o OC praktyk studenckich i OC w życiu prywatnym na rok akademicki 2024/2025. Program został przygotowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z brokerem Mentor S.A.
 
Koszt ubezpieczenia to jedyne 41,00 zł (składka za 12 miesięcy) za osobę.
Suma ubezpieczenia NNW 40 000,00 zł
Suma ubezpieczenia OC z rozszerzeniem o OC Praktyk Studenckich 40 000,00 zł, z podlimitem 20 000,00 zł na OC w życiu prywatnym
Ubezpieczyciel: INTERRISK TU S.A.
 
Do zawarcia polisy wystarczy:
- wejście na stronę: umk.mentor.pl
- wypełnienie formularza
- opłacenie składki (możliwość opłaty przelewem lub BLIKiem)
Po wykonaniu tych kilku kroków student, doktorant otrzymuje na swojego maila certyfikat potwierdzający ochronę ubezpieczeniową.
 
Wszelkie szczegóły i możliwość zawarcia ubezpieczenia znajdą Państwo na stronie:www.umk.mentor.pl

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Immatrykulacja WNoZiGP 2024/25

Podczas uroczystej immatrykulacji 3 października powitaliśmy w swojej społeczności nowych studentów - ponad 200 osób złożyło uroczyste ślubowanie i rozpoczęło studia na naszym wydziale.

Oprócz wysłuchania wystąpień Prorektorki ds. kontaktów międzynarodowych dr hab. Magdaleny Barwiołek, prof. UMK oraz Dziekana - dr hab. Marcina Świtoniaka, prof. UMK, rozpoczynającego kolejny rok akademicki, nasi nowi słuchacze mieli okazję poznać sylwetkę Najlepszego Studenta wydziału - Dominika Polewskiego. Wykład inauguracyjny dotyczący odnawialnych źródeł energii i polityki energetycznej wygłosiła prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk. 

W czasie uroczystości wręczono też listy gratulacyjne wyróżniającym się studentom. Po immatrykulacji odbyło się zebranie organizacyjne z "pierwszoroczniakami" poprowadzone przez Prodziekankę ds. Studenckich - dr inż. Izabelę Jamorską.

Życzymy wszystkim powodzenia i sukcesów w nowym roku akademickim! 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepszy absolwent UMK w roku akademickim 2023/2024

Najlepszym absolwentem UMK w minionym roku akademickim został mgr inż. Matusz Kowalski, który ukończył studia II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna i geozarządzanie, uzyskując średnią ocen 4,93. 

W roku akademickim 2023/2024 laureat opublikował dwa artykuły naukowe w wysoko punktowanych czasopismach, a jego całkowite wskaźniki badacza wynoszą aktualnie: IF: 15,989; MNiSW: 580; h-index: 3. Mgr inż. Mateusz Kowalski był również uczestnikiem krajowych i międzynarodowych konferencji oraz dwukrotnym laureatem stypendium JM Rektora. Otrzymywał stypendium naukowe w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego dla studentów toruńskich uczelni, a także Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia. 

Aktywnie uczestniczył w życiu studenckim, m.in. jako starosta roku, prezes Studenckiego Koła Naukowego "Kreatorzy Przestrzeni", a także organizator i prowadzący imprezy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Był wykonawcą w dwóch grantach oraz pomysłodawcą projektu "Kampus UMK bez barier" (zwiększenie dostępności przestrzeni miasteczka akademickiego UMK dla osób z niepełnosprawnościami). W roku 2024 został zakwalifikowany na studia doktoranckie w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Academia Rerum Socialium UMK. Opiekunem naukowym Pana Mateusza jest dr hab. inż. Krzysztof Rogatka, prof. UMK.

Więcej o pracy naukowej Mateusza Kowalskiego na jego profilu w serwisie Research Gate.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Odznaka honorowa za zasługi dla rozwoju Turystyki dla prof. Danieli Szymańskiej

W Toruniu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa odbywały się w poniedziałek (30 września) ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki.

Z tej okazji w Grodzie Kopernika spotkali się eksperci w dziedzinie turystyki – członkowie organizacji turystycznych, przedstawiciele firm branży turystycznej oraz wykładowcy uczelni wyższych. Obchody Światowego Dnia Turystyki są doskonałą okazją do podsumowania oraz nagrodzenia osób i instytucji działających na rzecz krajoznawstwa i turystyki. Podczas wieczornej uroczystej Gali Turystycznej w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego z udziałem Sekretarza Stanu w MSiT Piotra Borysa, Marszałka Piotra Całbeckiego i Przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej oraz prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego ministerialnymi odznakami honorowymi „Za zasługi dla turystyki” wyróżnionych zostało 8 osób, w tym Pani Profesor dr hab. Daniela Szymańska z Naszego Wydziału.

Składamy gratulacje!

Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Turystyki” to odznaczenie nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki. Odznaka została ustanowiona 27 stycznia 1998 rozporządzeniem Rady Ministrów w celu wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju turystyki.

Więcej o wydarzeniu, które odbyło się w Toruniu w dniach 30 września – 1 października na stronie Urzędu Wojewódzkiego (link).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Warsztaty ekologiczno-gleboznawcze Blended Intensive Programme - In the Name of Soil

W pierwszych 3 tygodniach września 28 studentów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowenii i Hiszpanii brali udział w wykładach on-line, prowadzonych przez międzynarodowy zespół wykładowców, w czasie których poznawali tajniki opisu profilu glebowego i jego klasyfikacji wg. międzynarodowej klasyfikacji WRB (World Reference Base for Soil Resources - https://wrb.isric.org/files/WRB_fourth_edition_2022-12-18.pdf).

W okresie 23 – 27 września uczestnicy kursu wraz z 11 opiekunami (Marcin Świtoniak, Przemysław Charzyński i Marcin Sykuła z UMK, Endla Reintnam i Merrit Shanskiy z Estonian University of Life Sciences, Ieva  Erdberga i Baiba Buša z Latvia University of Life Sciences & Technologies, Blaž Repe i Lena Kropivšek z University of Ljubljana, Vit Penižek z Czech Life Sciences University i Rimantas Vaisvalavicious z Vytautas Magnus University) w ramach mobilności krótkoterminowej programu Erasmus+ pracowali razem badając gleby okolic Torunia. W części wirtualnej wykładowcą był także David Badía Villas z EPS Huesca, a w części terenowej uczestniczyli także Holger Lohse z Landratsamt Sächsische Schweiz – Osterzgebirge oraz Remigio Paradelo Núñez z Universidade de Santiago de Compostela.

Pierwszy dzień poświęcony był obszarom leśnym plejstoceńskich teras Kotliny Toruńskiej i glebom wytworzonym z osadów piaszczystych – Arenosolom, Podzolom (bielicom) i Umbrisolom. Pierwszy dzień zakończyło spotkanie integracyjne w Kopernikański Ośrodek Integracji UMK / NCU Copernican Integration Centre.

Erozyjne przekształcenia gleb wysoczyznowych były głównym tematem drugiego dnia zajęć terenowych. Chociaż większość obserwowanych przekształceń dotyczyła erozji wodnej, silny wiatr jak na zamówienie demonstrował mechanizmy erozji wietrznej. Na zakończenie studenci i wykładowcy wysłuchali prezentacji przygotowanej przez pracowników firmy Czajkowski ST - na temat uprawy pasowej i tego jak wpływa ona na ograniczenie intensywności procesów stokowych.

W trzecim dniu warsztatów polsko-słoweńsko-litewsko-estońsko-łotewsko-niemiecko-hiszpańsko-czeska grupa studentów i wykładowców pracowała na wysoczyźnie morenowej i w obrębie osadów byłego zbiornika jeziornego w okolicach Dusocina. Analizowane profile glebowe ukazały różne formy wpływu wody na procesy środowiskowe - od stagnowania wody opadowej w materiałach o drobnoziarnistym uziarnieniu - po murszenie gytii zakumulowanej w płytkich zbiornikach wodnych. Jak odróżnić oglejenie opadowe od gruntowego? Nie jest to takie proste ale uczestnicy kursu tego dnia poznali już tę gleboznawczą wiedzę tajemną! Teren do badań udostępnił Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

W czwartek 26 września, w ostatnim dniu zajęć terenowych międzynarodowa grupa pracowała na równinie aluwialnej doliny Wisły - dokładnie na terenie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce (filia Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu), który przed chwyceniem łopat w dłonie, zwiedzili z przewodnikiem. Studenci mogli przekonać się o znacznym różnicowaniu gleb wytworzonych z materiału aluwialnego. Największe zainteresowanie wzbudziła gleba płowa wytworzona z aluwiów - wynik bardzo dawnego odwodnienia tego terenu przez Mennonitów.

Ostatniego dnia studenci opracowali zebrane wyniki, a następnie prezentowali je w czasie sesji zaliczeniowej. Wszyscy zakończyli kurs z wynikiem pozytywnym. Na zakończenie odbył się pokaz memów o tematyce glebowej, stworzonych w czasie warsztatów, a kurs wieńczyło wręczenie certyfikatów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konferencja OBSIDIAN 2024

W dniach 26-27 września na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyła się czwarta edycja międzynarodowej konferencji OBSIDIAN „Plant Productivity and Food Safety: Microbiology, Soil Science, Food Quality and Agricultural Genetics”. Tegoroczne spotkanie, które po raz pierwszy miało charakter hybrydowy, zgromadziło łącznie 188 uczestników z 27 krajów, takich jak: Albania, Argentyna, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Brazylia, Chorwacja, Gruzja, Niemcy, Węgry, Indie, Iran, Włochy, Malezja, Meksyk, Holandia, Nigeria, Polska, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Tanzania, Tajlandia, Tunezja, Turcja oraz Wielka Brytania.

W trakcie dwóch intensywnych dni konferencji, odbyło się 26 prezentacji ustnych oraz przedstawiono 54 posterów naukowych, które obejmowały szeroką gamę tematów związanych z bezpieczeństwem żywności, mikrobiologią, genetyką i naukami o glebie. Wydarzenie to nie tylko umożliwiło wymianę najnowszych wyników badań, lecz także zacieśniło międzynarodową współpracę między naukowcami oraz ekspertami z branży.

Konferencja, zorganizowana na wysokim poziomie merytorycznym, stanowiła niepowtarzalną platformę do wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad nowymi wyzwaniami, jakie stoją przed rolnictwem i przemysłem spożywczym w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych i potrzeb globalnych rynków żywnościowych. Konferencja odbyła się w ramach działalności członków Emerging Field - OBSIDIAN.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypendia

Szanowni Studenci,

generator wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zostanie uruchomiony 2 października 2024 r.

Niezbędne informacje znajdziecie na stronie https://www.stypendia.umk.pl/ 

Wydrukowany wniosek z kompletem dokumentów należy składać w Dziekanacie p. 113.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zbiórka "Wyprawka szkolna"

W imieniu głównych organizatorek zbiórki "wyprawka szkolna" dla Domu Dziecka w Żalnie - dr Anny Michalskiej i dr Barbary Szydy serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce. Dzięki zaangażowaniu społeczności wydziałowej przyczyniliśmy się do zapewnienia lepszego procesu kształcenia podopiecznym Domu Dziecka w Żalnie.

Dziękujemy!

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Medal im. Jerzego Kondrackiego dla Prof. Danieli Szymańskiej

Miło nam poinformować, że Pani Profesor dr hab. Daniela Szymańska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została wyróżniona Medalem im. Jerzego Kondrackiego za zasługi dla Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

        Pani Profesor otrzymała Medal podczas uroczystej inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025, która odbyła się 24 września br. w Auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ceremonia wręczenia Medalu odbyła się w obecności prorektora UW ds. badań naukowych prof. Zygmunta Lalaka oraz wielu znamienitych gości.
        W laudacji wygłoszonej przez Profesora Jerzego Makowskiego wskazano m.in. bogaty dorobek naukowy oraz rozpoznawalność wyników pracy badawczej prof. Danieli Szymańskiej w środowisku naukowym krajowym i międzynarodowym, a także podkreślono Jej zaangażowanie w pracach różnych Komitetów Naukowych PAN.

Składamy gratulacje!

Medal jest wysokiej rangi odznaczeniem, przyznawanym od 1999 roku dla osób, które na trwałe zapisały się w historii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Decyzje w sprawie przyznania wyróżnienia podejmuje Rada Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW na wniosek Kapituły Orderu, której przewodniczy prof. dr hab. Andrzej Richling.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wyniki badań pracowników KGPiT na spotkaniu lokalnych interesariuszy

Departament Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizował spotkanie interesariuszy projektów RIWET (program INTERREG Europa) i Danube4All (program Horyzont Europa). Głównym celem projektów jest zwiększenie udziału społeczności lokalnych w odnowie i zarządzaniu rzekami, mokradłami i bagnami oraz poszukiwanie rozwiązań opartych na naturze (nature based solutions) do poprawienia zdolności retencyjnych.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały wyniki dotychczasowych badań pracowników Katedry Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu (prowadzone przez prof. dra hab. Romana Rudnickiego, dra hab. Pawła Wiśniewskiego, prof. UMK, dra Mirosława Biczkowskiego oraz dra Łukasza Wiśniewskiego). Referat przedstawiający problem suszy rolniczej i możliwości zwiększenia retencji w województwie kujawsko-pomorskim (w tym z zastosowaniem rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury) wygłosił kierownik KGPiT, dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UMK. Udział w spotkaniu interesariuszy był kolejnym elementem współpracy realizowanej między Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego a Katedrą Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu UMK.

Fot. Rafał Modrzewski, Departament Współpracy Zagranicznej, Wydział Projektów Międzynarodowych UMWKP

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie

Od 23.09.2024, godz. 12:00 do 13.10.2024, godz. 23:59 trwa rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie.

Poza zajęciami ogólnouniwersyteckimi ujętymi w programach studiów, studenci mogą zapisać się na dwa przedmioty ogólnouniwersyteckie nieobjęte programem studiów w ciągu roku bez dodatkowych opłat.

W tym roku nowością są bloki kompetencyjne, czyli grupy zajęć, których zaliczenie oznacza zdobycie kluczowych na rynku pracy kompetencji interpersonalnych, społecznych, osobistych i cyfrowych. Ukończenie wszystkich zajęć w ramach jednego bloku potwierdzone jest certyfikatem wydawanym jeszcze przed zakończeniem studiów.

Aby zarejestrować się na zajęcia, należy zalogować się w systemie USOSweb, wybrać zakładkę "kalendarz rejestracji" i odszukać jednostkę organizacyjną „Uniwersytet Mikołaja Kopernika”.

Lista zajęć do wyboru jest dostępna pod linkiem: https://www.umk.pl/studenci/zajecia-ogolnouniwersyteckie/

więcej informacji

Archiwum