Wiadomości
Prof. Piotr Hulisz członkiem Rady Naukowej Wolińskiego Parku Narodowego
22 listopada 2024 r. w Międzyzdrojach odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Wolińskiego Parku Narodowego, w czasie którego wręczono akty powołania jej nowym członkom. W posiedzeniu uczestniczył prof. dr hab. Piotr Hulisz, powołany do Rady Zarządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 lipca 2024 r. (poz. 46).
Do zadań Rady Naukowej WPN należy m.in.: ocena stanu zasobów i składników przyrody, opiniowanie projektu planu ochrony i zadań ochronnych, ocena realizacji ustaleń planu ochrony, rocznych zadań ochronnych i skuteczności zabiegów ochronnych, opiniowanie programów badawczych i naukowych w zakresie ochrony przyrody oraz przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody i funkcjonowania parku narodowego.
Pan prof. Piotr Hulisz jest jednym z inicjatorów podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy naszym Uniwersytetem a WPN w roku 2023. Wraz Panią dr hab. Agnieszką Piernik, prof. UMK (Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych) od wielu lat prowadzi badania siedlisk zasolonych na obszarze Parku.
Szlachetna Paczka 2024
Po raz kolejny wspieramy ideę Szlachetnej Paczki. To już swego rodzaju tradycja, że łącząc siły dwóch wydziałów, wspólnie z Wydziałem Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, pomagamy rodzinom i wnosimy do ich świata odrobinę dobra.
Przez ostatnie lata zawsze udawało nam się odpowiedzieć na potrzeby wybranej rodziny, wierzymy że w tym roku będzie podobnie. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do tegorocznej akcji pomocy.
W tym roku pomagamy Pani Jadwidze, jej Synowi i Mamie. Rodzina ma za sobą trudne chwilę i wiele stojących przed nimi wyzwań.
Listę potrzeb przedstawiamy poniżej; dary można składać do 13 grudnia 2024 r.
Wizyta w ramach Erasmus+
W dniach 17-23.11.2024 na naszym wydziale przebywała dr Valentina-Mariana Mănoiu z Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia). W ramach pobytu dr Mănoiu spotkała się z prodziekanem ds. studentów dr inż. Izabelą Jamorską oraz przeprowadziła wykłady m.in. dla studentów 2 roku geografii i kształtowania środowiska (studia I stopnia) oraz 3 roku gospodarki przestrzennej (studia I stopnia). Dr Mănoiu zapoznała ze specyfiką badań naukowych prowadzonych na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, a także spotkała się z pracownikami: dr Adamem Solarczykiem z Laboratorium Analiz Środowiskowych, dr Maciejem Markiewiczem z Katedry Nauk o Glebie i Ekologii Krajobrazu oraz dr Marcinem Nowakiem z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej. Pobyt na naszym wydziale był również dobrą okazją do wymiany swoich opinii z doktorantem Mohamed-Sadek Messis z Constantine 1-Frères Mentouri University (Algieria) realizującym 3 miesięczny staż naukowy na naszym wydziale. Opiekę nad gościem pełniła dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka.
Prof. Przybylak w zespole Prezydenta Torunia
Prezydent Miasta Torunia Zarządzeniem z dnia 5 listopada 2024 r. powołał prof. dr hab. Rajmund Przybylaka na 3-letnią kadencję do pracy w Zespole ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do 2030 r.
Do najważniejszych zadań Zespołu należy m. in. bieżący monitoring realizacja zadań adaptacyjnych w Planie dla miasta Torunia czy identyfikacja zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i formułowanie zaleceń dotyczących działań adaptacyjnych w mieście.
Staż badawczy w Aberdeen
W październiku doktorantka - Agata Lewandowska - odbyła staż badawczy na University of Aberdeen (Szkocja). Wyjazd, finansowany ze środków IMSERTu, był okazją do m.in. przeprowadzenia badań związanych z realizacją pracy doktorskiej dotyczącej sprawiedliwej transformacji na obszarach wiejskich (promotorzy: prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk i dr Piotr Niewiadomski).
W ramach wizyty przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze Aberdeenshire, które pozwoliły zobaczyć jak różnorodne mogą być obszary wiejskie. Badania obejmowały też analizę dostępności transportowej - wszystkie miejsca odwiedzane były z pomocą publicznych środków transportu.
Wyjazd był okazją do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak: spotkanie lokalnych organizacji pozarządowych z Scotland’s Just Transition Commission, warsztatach State of The Coast and Marine Planning Game czy SPRINGBOARD Local assembly for creative climate action. Wydarzenia te umożliwiły poznanie i przeprowadzenie wywiadów z osobami związanymi z ruchem na rzecz sprawiedliwej transformacji obszarów wiejskich w Szkocji.
Pobyt na University of Aberdeen był również okazją do poznania i wymienienia doświadczeń z pracownikami Department of Geography and Enviroment, uczestniczenia w wykładach dotyczących m.in. odnawialnych źródeł energii i przedstawienia prezentacji na seminarium na temat transformacji energetycznej w Polsce.
fot. materiały nadesłane
Obrona doktoratu mgr inż. Andrzeja Dubiniewicza
W dniu 7 listopada 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Pan Andrzej Dubiniewicz obronił pracę doktorską pod tytułem „Wpływ zmienności litologicznej wybranych skał węglanowych na potencjalną reaktywność alkaliczną uzyskanych z nich kruszyw”. Promotorem jest dr hab. inż. Marek Rembiś, prof. AGH.
Praca dotyczy oceny reaktywności alkalicznej kruszyw węglanowych pochodzących z różnych formacji geologicznych w Polsce stosowanych do produkcji betonu. Praca ma aspekt naukowy oraz praktyczny i wpisuje się w obszar badań związanych z analizą przydatności kruszyw węglanowych do produkcji betonu. Celem badań było przeprowadzenie charakterystyki petrograficznej kruszyw oraz zbadanie, jakie czynniki wpływają na ich potencjał do wywołania reakcji alkalia-krzemionka, co jest kluczowe dla oceny ich przydatności w produkcji betonu. Wyniki badań mogą przyczynić się do rozwinięcia wiedzy na temat zastosowania kruszyw węglanowych pochodzących z różnych formacji geologicznych w Polsce do produkcji betonu oraz ich potencjalnych korzyści dla przemysłu budowlanego.
Recenzentami rozprawy byli: Dr hab. inż. Katarzyna Stanienda-Pilecki, prof. Pol. Śl. (Politechnika Śląska), Dr hab. inż. Daria Jóźwiak-Niedźwiedzka, prof. IPPT (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) oraz Dr hab. inż. Justyna Katarzyna Zapała-Sławeta, prof. PŚk (Politechnika Świętokrzyska).
Panu dr inż. Andrzejowi Dubiniewiczowi serdecznie Gratulujemy !
Prof. Daniela Szymańska w zespole Ministra Nauki
5 listopada 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało opublikowane zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania założeń do utworzenia bazy czasopism naukowych.
W skład zespołu weszła prof. dr hab. Daniela Szymańska. Do zadań zespołu należy m.in. przeprowadzenie analizy istniejących rozwiązań w zakresie tworzenia i funkcjonowania baz czasopism naukowych, opracowanie propozycji kierunkowych rozwiązań możliwych do zastosowania w bazie w celu zwiększenia rozpoznawalności polskich czasopism naukowych oraz wspierania ich rozwoju oraz opracowanie zakresu danych, które powinny być objęte tworzoną bazą i wymagań niezbędnych do jej
utworzenia.
Zarządzenie jest dostępne na stronie [Ministerstwa Nauki].
Sukcesy biegowe pracowników Wydziału w finale Toruńskiej Triady 100-lecia
W drugiej połowie października odbył się finał Toruńskiej Triady 100-lecia, czyli cyklu trzech zawodów biegowych organizowanych w 2024 roku w stulecie polskiego maratonu. W ramach tego wydarzenia zorganizowano biegi uliczne na dystansie 5 km oraz półmaratonu i maratonu. W pierwszej konkurencji prowadzona była klasyfikacja pracowników oraz studentów UMK w Toruniu, oddzielnie kobiet i mężczyzn. W grupie pracowniczek naszego uniwersytetu na trzecim miejscu uplasowała się dr Olga Smoleńska z Zespołu Dydaktycznego Nauk o Kulturze Fizycznej, a drugie miejsce zajęła była kierowniczka Dziekanatu WNoZiGP UMK – Liliana Rynkiewicz, obecnie Kierowniczka Sekretariatu IDUB. Wśród pracowników uniwersytetu pierwsze miejsce zajął dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK z Katedry Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska. Wśród studentów w rywalizacji tej udział wzięła także Paulina Piotrowicz – studentka pierwszego stopnia kierunku Turystyka i rekreacja. Na dystansie półmaratonu swój debiut zaliczył Bartłomiej Cerski – student kierunku Geografia i kształtowanie środowiska. Dekoracje medalistów przeprowadziły prorektorki UMK – prof. Joanna Kucharzewska oraz prof. Monika Wałachowska.
Więcej szczegółów tej rywalizacji dostępnych jest na stronie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK.
Zdjęcia – Tomasz Górzyński (UCS UMK).
Nagrody za prace dyplomowe
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłasza konkurs pn. Nagroda Prezydenta Miasta za związane z Bydgoszczą prace magisterskie i doktorskie, inżynierskie i licencjackie oraz nagroda dla promotorów prac obronionych w roku akademickim 2023/2024.
Przedmiotem konkursu jest wyłonienie prac poruszających problematykę związaną z Bydgoszczą i najlepiej korespondujących z aktualnymi potrzebami miasta, w szczególności w zakresie: promocji, gospodarki lokalnej, kultury i sztuki, tradycji i tożsamości miasta, turystyki, sportu, oświaty, gospodarki przestrzennej, architektury, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, transportu oraz innych dyscyplin i obszarów ważnych dla rozwoju miasta.
Termin zgłaszania prac upływa 06.12.2024 roku (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Bydgoszczy).
Szczegóły na stronie internetowej: www.bydgoszcz.pl/najlepszydyplom