e-mail: dwnozi@umk.pl

IMMATRYKULACJA WNOZIGP 2019

Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi dr hab. Marek Kejna, prof. UMK  ma zaszczyt zaprosić na  uroczystą immatrykulację studentów, która odbędzie się
3 października 2019 roku o godz. 13.00 w Auli UMK przy ulicy Gagarina 11.

Stypendium za publikcję

Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi przyznał jednorazowe dodatki specjalne pracownikom dr. inż. Krzysztofowi Rogatce i dr Aleksandrze Lewandowskiej z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego za artykuł Iconosphere of the contemporary city and its relations with urban planning in Poland after 1989 w jednym z najlepszych czasopism o tematyce miejskiej - CITIES The International Journal of Urban Policy and Planning (punktacja ministerstwa 100 pkt, Impact Factor: 3.853, 5-Year Impact Factor: 4.299).

Publikacja za 200 pkt!

Nasi pracownicy współautorami publikacji za 200 pkt! Pan Profesor Rajmund Przybylak oraz dr Przemysław Wyszyński są współautorami artykułu "Towards a more reliable historical reanalysis: Improvements for version 3 of the Twentieth Century Reanalysis system" opublikowanego w renomowanym czasopiśmie Quarterly Journal of the Royal Meteorological Society. Gratulujemy!

Reanaliza, czyli analiza retrospektywna, to zaawansowana rekonstrukcja warunków pogodowych powstała poprzez użycie globalnego modelu prognozującego pogodę (forecast model) z jednoczesnym włączeniem w ten model historycznych danych meteorologicznych (data assimilation). Klimatolodzy z Naszego Wydziału od kilkunastu lat pracują nad “ratowaniem” danych (data recovery) dla obszaru Arktyki w ramach międzynarodowej inicjatywy the Atmospheric Circulation Reconstructions over the Earth (ACRE, http://www.met-acre.net/).

Nowa aparatura dla Laboratorium Analiz Środowiskowych

W ramach wsparcia potencjału badawczego Wydziału Nauk o Ziemi, JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn sfinansował zakup Analizatora elementarnego vario Macro cube firmy Elementar. Aparatura służy do automatycznego, jednoczesnego oznaczania pierwiastków C,H,N (lub C,H,N,S) w próbkach stałych, mineralnych i organicznych (glebach, osadach, kwasach humusowych, itp.). To nowoczesne urządzenie jest niezwykle przydatne w badaniach środowiskowych, tym samym znacznie wzmocni potencjał badawczy i dydaktyczny Wydziału.

NOWOŚĆ - GOSPODARKA PRZESTRZENNA I GEOZARZĄDZANIE II STOPIEŃ

Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie to kierunek łączący zagadnienia z zakresu nauk społecznych (geografia społeczno-ekonomiczna, socjologia, ekonomia, nauki o zarządzaniu, nauki prawne), nauk przyrodniczych (geografia fizyczna, geologia, biologia, ekologia i ochrona środowiska) oraz nauk technicznych (architektura i urbanistyka, geodezja i kartografia, geomatyka).

Start projektu Share Your Soils

Szkolnictwo wyższe stoi obecnie przed ogromnym wyzwaniem związanym z wchodzącym na uniwersytety pokoleniem „Z” - „cyfrowymi tubylcami”, którzy oczekują edukacji wykorzystującej w szerokim zakresie technologie mobilne i grywalizację.