Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Bogactwo nagrodzonych prac dyplomowych absolwentów wydziału!

W środę, 18 kwietnia 2024 roku w Sali Rady toruńskiego Ratusza Staromiejskiego uroczyście wręczone zostały przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego nagrody i wyróżnienia przyznane w XXXII Konkursie Towarzystwa Miłośników Torunia na najlepsze prace dyplomowe poświęcone Toruniowi. Wśród laureatów tego konkursu znalazło się, aż czworo ubiegłorocznych absolwentek i absolwentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu.
W zakresie nauk o Ziemi i gospodarki przestrzennej nagrody otrzymali: I nagrodę – Zachariasz Mosakowski za pracę magisterską „Pamięć miejsca. Sukcesja funkcji dawnych młynów przemysłowych Bydgoszczy, Torunia i Włocławka” napisaną pod kierunkiem dr hab. Stefanii Środy-Murawskiej, prof. UMK; II nagrodę – Mirosław Skiba za pracę magisterską „Integracja GIS i BIM dla sprawnego zarządzania i wizualizacji infrastruktury technicznej na przykładzie budynku Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu” napisaną pod kierunkiem dr hab. Mieczysława Kunza, prof. UMK; III nagrodę – Michał Jeżewski za pracę inżynierską „Zagospodarowanie sportowo-rekreacyjne na terenach zieleni jako element budowania świadomości ekologicznej na przykładzie miasta Torunia” napisaną pod kierunkiem dr hab. Jadwigi Biegańskiej, prof. UMK, a wyróżnienie otrzymała Klaudia Bucław za pracę inżynierską „Koncepcja integracji miejskich terenów nadrzecznych w kontekście wzmacniania relacji przestrzenno-funkcjonalnych w obszarach zurbanizowanych na przykładzie Wisły w Toruniu” napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Justyny Chodkowskiej-Miszczuk.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

10 edycja Wielkiego Testu Wiedzy Geograficznej

13 kwietnia 2024 roku odbyła się 10 edycja Wielkiego Testu Wiedzy Geograficznej.  W tym roku do geograficznej rywalizacji zgłosiło się 35 zespołów z 8 województw.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

HONOROWI CZŁONKOWIE POLSKIEGO TOWARZYSTWA GLEBOZNAWCZEGO

12 kwietnia odbyło się uroczyste zebranie członków Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, w trakcie którego nadane zostały tytuły Honorowych Członków PTGleb. dwojgu zasłużonych pracowników (obecnie na emeryturze) Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu - Pani Profesor dr hab. Renacie Bednarek oraz Panu Profesorowi dr hab. Sławomirowi Gonetowi. 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Bulletin of Geography. Socio-economic Series (63 numer)

Ukazał się kolejny 63 numer Bulletin of Geography. Socio-economic Series

Zapraszamy do lektury.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wysoko puntkowana publikacja w dysyplinie NoZiŚ (Ecological Indicators, 200 pkt.)

Ukazała się bardzo wysoko punktowana publikacja w prestiżowym czasopiśmie Ecological Indicators (Wydawnictwo Elsevier, Impact Factor 6.9; punktacja MNiSW 200 pkt; kategoria Q1 według JCR, TOP10 bazy Scopus), która opisuje pionierskie w Polsce wyniki badań nad podatnością obszarów leśnych na fragmentację po przejściu ekstremalnych zjawisk pogodowych. W projekcie wykorzystano głównie zbiory danych satelitarnych, tematyczne dane przestrzenne oraz wnioskowanie Bayesowskie.

Autorami pracy pt. „Forest ecosystem on the edge: Mapping forest fragmentation susceptibility in Tuchola Forest, Poland” są Sanjana Dutt i Mieczysław Kunz (oboje z Katedry Geomatyki i Kartografii), Sławomir Sulik (Zespół Informatyczno-Wydawniczy WNoZiGP) oraz Amit Kumar Batar z Narodowego Instytutu Studiów nad Środowiskiem z Onogawy (Japonia).

Tematyka publikacji jest ściśle związana z rozprawą doktorską Sanjany Dutt realizowaną w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMK pod kierunkiem dr. hab. Mieczysława Kunza, prof. UMK.

Link do nieodpłatnego pobrania publikacji: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1470160X24004370

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Stypednia Ministerialne na WNoZiGP

Gratulacje dla dwojga osób z naszego wydziału - Anna Kozłowska (geoinformacja środowiskowa) i Mateusz Kowalski (gospodarka przestrzenna i geozarządzanie) otrzymali stypendia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe na rok akademicki 2023/2024;
 
Pani Anna - jest studentką II roku Geoinformacji środowiskowej (S2). W bieżącym roku akademickim, za znaczące osiągnięcia naukowe, znalazła się gronie 386 stypendystów z całej Polski, reprezentując dyscyplinę „Nauki o Ziemi i Środowisku”. Aktualnie Pani Anna uczestniczy w międzynarodowym projekcie naukowo-badawczym „Historyczne mapy pomiarowe i badania porównawcze nad funkcjonalnością i morfologią przestrzeni miejskiej. Standaryzacja - opracowanie cyfrowe – badania”, realizowanym w ramach grantu Beethoven Classic 4. Dotychczas stypendystka brała aktywny udział w konferencjach naukowych, warsztatach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, a także wydarzeniach wydziałowych (m.in. GISDay), podczas których prezentowała zagadnienia związane z zastosowaniem systemów informacji geograficznej w badaniach z zakresu energetyki odnawialnej, a także rozwoju przestrzennego i przemian struktury morfologicznej i funkcjonalno-przestrzennej miast w ujęciu historycznym. Za wysokie wyniki w nauce oraz dodatkowe osiągnięcia naukowe Pani Anna była trzykrotnie nagradzana stypendium JM Rektora, a w roku bieżącym również stypendium Prezydenta Miasta Torunia. Ponadto angażowała się w działania z zakresu wolontariatu, uczestnicząc w pracach związanych z organizacją rozmaitych wydarzeń, m.in. Dnia Dawcy Szpiku na UMK, studenckich Piernikaliów czy Regionalnego Forum Praktyków Partycypacji w Toruniu. W ostatnich latach podejmowała również współpracę z organizacjami pozarządowymi, Bydgoskim Alarmem Smogowym oraz Pracownią Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu, angażując się w prowadzone badania diagnostyczne oraz projekty na rzecz wzmacniania partycypacji społecznej w procesach planistycznych, a także przedsięwzięciach antysmogowych (m.in. projekt „Bydgoski Włącznik Antysmogowy”). Opiekunem naukowym Pani Anny Kozłowskiej jest dr Radosław Golba.
 
Pan Mateusz Kowalski - jest studentem Gospodarki przestrzennej i geozarządzania (S2). Stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe otrzymał już po raz trzeci. W roku akademickim 2023/2024 znalazł się w gronie wyróżnionych studentów z całej Polski. Zainteresowania naukowe Pana Mateusza oscylują wokół planowania przestrzennego i zagadnień dotyczących zieleni miejskiej. Jest on współautorem wielu artykułów naukowych publikowanych w wysoko punktowanych czasopismach międzynarodowych, m.in. Land Use Policy. Wielokrotnie brał także udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Ponadto prowadzi działalność organizacyjną, pełniąc funkcje członka Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego oraz prezesa Studenckiego Koła Naukowego „Kreatorzy Przestrzeni”. Aktywnie angażuje się również w projekty uniwersyteckiego zespołu Urban Lab, współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz bierze udział w stażach naukowych. Za swoje osiągnięcia naukowe wielokrotnie uzyskiwał stypendia JM Rektora oraz Prezydenta Miasta Torunia. Opiekunem naukowym Pana M. Kowalskiego jest dr hab. inż. Krzysztof Rogatka, prof. UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Habilitacja dr Czesława Adamiaka

W dniu 22 marca 2024 r. Rada Dyscypliny Naukowej Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna UMK nadała Czesławowi Adamiakowi stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. Podstawą do nadania stopnia było osiągnięcie naukowe – cykl ośmiu powiązanych tematycznie artykułów naukowych pt. „Wynajem krótkoterminowy mieszkań za pośrednictwem platform internetowych: stan i dynamika przestrzenna oraz generalizacje na podstawie analiz geoinformacyjnych”.

Rada Dyscypliny podjęła również uchwałę o wyróżnieniu osiągnięcia habilitacyjnego Czesława Adamiaka. Decyzje Rady Dyscypliny były finałem postępowania o nadanie stopnia, które obejmowało pozytywną ocenę działalności naukowej habilitanta przez czworo recenzentów, publiczne kolokwium habilitacyjne w dniu 27 lutego 2024 r. oraz pozytywną opinię Komisji Habilitacyjnej. Dokumentacja postępowania habilitacyjnego dostępna jest na stronie internetowej: https://bip.umk.pl/artykul/czeslaw-adamiak.

Publikacje stanowiące główne osiągnięcie habilitanta dotyczą problemu wpływu najmu śródterminowego mieszkań na rynki turystyczne oraz życie w miastach. Dr hab. Czesław Adamiak wyjaśnia w artykułach strukturę i dynamikę przestrzenną tego zjawiska. Szczegółowe cele badań obejmują m.in. relacje komplementarności i konkurencji oferty najmu krótkoterminowego z tradycyjną bazą noclegową, zmiany zjawiska w czasie pandemii COVID-19, a także wypracowanie procedury łączenie „wielkich” danych (big data) z platform internetowych z tradycyjnymi danymi statystycznymi dla badań ruchu turystycznego różnych. O znaczeniu badań świadczy liczba cytowań artykułów wchodzących w ramy cyklu (ponad 500 według Google Scholar, i ponad 200 według Web of Science) oraz powoływanie się na nie autorów publikacji wdrożeniowych dotyczących polityki miejskiej i mieszkaniowej w Europie i poza nią.

Dr hab. Czesław Adamiak ukończył studia geograficzne oraz uzyskał stopień doktora na UMK. Od 2015 r. jest zatrudniony w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu. Zainteresowania naukowe habilitanta koncentrują się wokół geografii turyzmu, geografii obszarów wiejskich, rozwoju regionalnego oraz zastosowania metod statystycznych i geoinformacyjnych w geografii społeczno-ekonomicznej. Poza UMK pracował na uczelniach w Szwecji i Finlandii. Opublikował prawie 100 artykułów, rozdziałów i monografii, brał aktywy udział w 45 konferencjach zagranicznych i krajowych, był kierownikiem oraz wykonawcą projektów badawczych, w tym międzynarodowych, finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Akademię Finlandii.

więcej informacji

Archiwum