Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Plan zajęć - semestr zimowy 2023/24

Szanowne Studentki i Studenci,
na naszej stronie internetowej pod adresem [https://www.geo.umk.pl/student/plany-zajec/] zamieszczony został plan na zbliżający się semestr zimowy roku akademickiego 2023/24. Przypominamy również o nadchodzącej rejestracji na zajęcia [https://www.geo.umk.pl/student/rejestracja-na-zajecia/].

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsi na WNOZIGP

18 września wybrani zostali najlepsi - Absolwent i Student Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki przestrzennej UMK.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Podziękowania dla prof. Zenona Kozieła

Dnia 26 września br., dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK, po przepracowaniu czterdziestu jeden lat w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, przeszedł na emeryturę. Jako wieloletni kierownik Katedry Geomatyki i Kartografii (2014–2022), a wcześniej Zakładu Kartografii, Teledetekcji i Systemów Informacji Geograficznej (2006–2014) oraz Pracowni Teledetekcji i Kartografii (1999–2002), znacząco przyczynił się w toruńskim ośrodku naukowym do rozwoju prac z zakresu kartografii i geomatyki, zarówno na polu naukowym, dydaktycznym, jak również organizacyjnym. Osiągnięcia prof. Zenona Kozieła przedstawiono w załączonym poniżej pliku.

Na posiedzeniu Rady Dziekańskiej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, w dniu 18 września br. dziekan Marek Kejna, w imieniu całej Społeczności Wydziału złożył Koledze Profesorowi serdecznie podziękowania oraz życzenia zdrowia oraz dalszych sukcesów.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Rejestracja na zajęcia

Szanowne Studentki i Studenci,
na naszej stronie internetowej pod adresem dostępnym [tutaj] pojawiły się szczegółowe informacje na temat nadchodzącej rejestracji na zajęcia.

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

IMMATRYKULACJA WYDZIAŁOWA 2023/2024

Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprasza na uroczystą IMMATRYKULACJĘ STUDENTÓW, która odbędzie się 4 października 2023 roku o godz. 9.15 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przy ulicy Gagarina 11.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Zakończyła się 53. Wyprawa Polarna UMK na Spitsbergen

Ekspedycja na Kaffiøyrę zakończyła się pełnym sukcesem. Wszystkie zaplanowane badania naukowe zostały zrealizowane: glacjologiczne na lodowcach Waldemara i Ireny, hydrologiczne i hydrochemiczne na rzece Waldemara, jeziorze na przedpolu Lodowca Ireny i jeziorze Górnym. Zrealizowano analizy właściwości wody jezior na przedpolu Lodowca Aavatsmarka, gdzie, po wielu latach badań, ponownie stwierdzono warstwę słonej wody, nadającej jezioru wyjątkowy charakter w skali światowej. Dodatkowo przeprowadzono szereg nalotów UAV i analiz fotogrametrycznych, w szczególności w północnej części Kaffiøyry – ujściu rzek Waldemara i Ireny, zlewni rzeki Waldemara oraz przedpolu Lodowca Aavatsmarka. Naloty uwidoczniły recesję Lodowca Aavatsmarka – odkryliśmy nową wyspę (nazwaną wyspą „53”). Stacja powiększyła swój ciągły monitoring arktycznego środowiska o dodatkowe urządzenia: czujniki termiki gruntu i wieloletniej zmarzliny umiejscowione w 10-metrowym odwiercie w regionie Stacji, instrument do automatycznego pomiaru miąższości pokrywy śnieżnej SPICE oraz stację meteorologiczną wysyłające pakiet danych pogodowych w trybie rzeczywistym. Rozszerzenie monitoringu możliwe było, dzięki wsparciu projektu CRIOS (Projekt CRIOS).

W ramach współpracy międzynarodowej w Stacji gościliśmy naukowców z Tajwanu oraz Norwegii. Współuczestniczyliśmy w badaniach National Taiwan University oraz National Central University z zakresu sejsmologii, hydrologii, fotogrametrii, meteorologii oraz geologii (GPR i ERI).

Z życia codziennego Stacji, udało się wykonać szereg prac gospodarczych. Przede wszystkim, uruchomiono ekologiczną, spalającą toaletę, nazwaną Green Room. Wybudowano tymczasowy garaż na skutery śnieżne, które mamy nadzieję, będziemy mogli wykorzystać w najbliższej wyprawie wiosennej. Na Stacji pojawił się dostęp do Internetu, gdzie również po raz pierwszy m.in. przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną na studia doktoranckie.

Uczestnicy: Ireneusz SobotaKamil Czarnecki, Katarzyna Greń, Dominika Pawłowska, Filip Piotrowski, Piotr Niedbała
grupa tajwańska (NTU): I-Chin Yen, Lu Cheng-Hao, Chin-Shang Ku, Hao Kuo Chen, Lin Li-Hung, Zhuo-Kang Guan
grupa tajwańska (NCU): Sławomir Jacek Giletycz, Chuang Yueh-Chi, Chang Ping-Yu, Sheng-Hsiang Wang, Chen Yin-Long, Lin Shih-Jan, Peng Kuang-Wei, Wang Wei-Huang, Chuang Yueh-Chi, Wu Kai Wen, Huang Jyun Hao, Hsu Shun-Ting, Yeh Yi-Ching, Peng Sheng-Yuan

(Fot. członkowie 53. wyprawy, więcej na: https://stacjapolarna.umk.pl/ i https://www.facebook.com/NicolausCopernicusUniversityPolarStation)

 

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Konferencja "Plant security and food safety: Microbiology, Soil Science, Food Quality and Agricultural Genetics"

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w międzynarodowej Konferencji w środowisku wirtualnym:

Plant security and food safety: Microbiology, Soil Science, Food Quality and Agricultural Genetics

26-27.09.2023 r.

Celem konferencji jest umożliwienie wymiany wiedzy, poglądów oraz doświadczeń naukowych w zakresie badań naukowych dotyczących mikrobiomów bakteryjnych i grzybowych, które wspierają wzrost roślin. Ponadto, zostaną omówione problemy związane ze współczesnymi zagrożeniami dla środowiska glebowego i konieczności monitorowania zmian w jego obrębie zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju.  Tematy obejmą również podstawowe aspekty metabolizmu roślin i sygnalizacji, począwszy od mechanizmów molekularnych kontrolujących fizjologię roślin po biotechnologię roślin aż po produkcję roślinną. W ramach Konferencji zaplanowano trzy sesje tematyczne:

Sesja I: Plant-microbial interactions in agriculture and ecosystem management

Sesja II: Plants metabolism and signaling

Sesja III: Soil threats and security

 

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji:

https://soil-micro.umk.pl/pages/Konferencja_2023/

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 30 sierpnia na adres: soil-micro@umk.pl !

więcej informacji

Archiwum