Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Wiadomości

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Piotr Hulisz członkiem Rady Naukowej Wolińskiego Parku Narodowego

22 listopada 2024 r. w Międzyzdrojach odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Wolińskiego Parku Narodowego, w czasie którego wręczono akty powołania jej nowym członkom. W posiedzeniu uczestniczył prof. dr hab. Piotr Hulisz, powołany do Rady Zarządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 lipca 2024 r. (poz. 46).

Do zadań Rady Naukowej WPN należy m.in.: ocena stanu zasobów i składników przyrody, opiniowanie projektu planu ochrony i zadań ochronnych, ocena realizacji ustaleń planu ochrony, rocznych zadań ochronnych i skuteczności zabiegów ochronnych, opiniowanie programów badawczych i naukowych w zakresie ochrony przyrody oraz przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody i funkcjonowania parku narodowego.

Pan prof. Piotr Hulisz jest jednym z inicjatorów podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy naszym Uniwersytetem a WPN w roku 2023.  Wraz Panią dr hab. Agnieszką Piernik, prof. UMK (Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych) od wielu lat prowadzi badania siedlisk zasolonych na obszarze Parku.  

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Szlachetna Paczka 2024

Po raz kolejny wspieramy ideę Szlachetnej Paczki. To już swego rodzaju tradycja, że łącząc siły dwóch wydziałów, wspólnie z Wydziałem Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, pomagamy rodzinom i wnosimy do ich świata odrobinę dobra.
 
Przez ostatnie lata zawsze udawało nam się odpowiedzieć na potrzeby wybranej rodziny, wierzymy że w tym roku będzie podobnie. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do tegorocznej akcji pomocy.
 
W tym roku pomagamy Pani Jadwidze, jej Synowi i Mamie. Rodzina ma za sobą trudne chwilę i wiele stojących przed nimi wyzwań.
Listę potrzeb przedstawiamy poniżej; dary można składać do 13 grudnia 2024 r.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Wizyta w ramach Erasmus+

W dniach 17-23.11.2024 na naszym wydziale przebywała dr Valentina-Mariana Mănoiu z Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia). W ramach pobytu dr Mănoiu spotkała się z prodziekanem ds. studentów dr inż. Izabelą Jamorską oraz przeprowadziła wykłady m.in. dla studentów  2 roku geografii i kształtowania środowiska (studia I stopnia) oraz 3 roku gospodarki przestrzennej (studia I stopnia). Dr Mănoiu zapoznała ze specyfiką badań naukowych prowadzonych na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, a także spotkała się z pracownikami: dr Adamem Solarczykiem z Laboratorium Analiz Środowiskowych, dr Maciejem Markiewiczem z Katedry Nauk o Glebie i Ekologii Krajobrazu oraz dr Marcinem Nowakiem z Katedry Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej. Pobyt na naszym wydziale był również dobrą okazją do wymiany swoich opinii z doktorantem Mohamed-Sadek Messis z Constantine 1-Frères Mentouri University (Algieria) realizującym 3 miesięczny staż naukowy na naszym wydziale. Opiekę nad gościem pełniła dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Przybylak w zespole Prezydenta Torunia

Prezydent Miasta Torunia Zarządzeniem z dnia 5 listopada 2024 r. powołał prof. dr hab. Rajmund Przybylaka na 3-letnią kadencję do pracy w Zespole ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do 2030 r.

Do najważniejszych zadań Zespołu należy m. in. bieżący monitoring realizacja zadań adaptacyjnych w Planie dla miasta Torunia czy identyfikacja zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i formułowanie zaleceń dotyczących działań adaptacyjnych w mieście.

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Staż badawczy w Aberdeen

W październiku doktorantka - Agata Lewandowska - odbyła staż badawczy na University of Aberdeen (Szkocja). Wyjazd, finansowany ze środków IMSERTu, był okazją do m.in. przeprowadzenia badań związanych z realizacją pracy doktorskiej dotyczącej sprawiedliwej transformacji na obszarach wiejskich (promotorzy: prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk i dr Piotr Niewiadomski). 

W ramach wizyty przeprowadzone zostały badania terenowe na obszarze Aberdeenshire, które pozwoliły zobaczyć jak różnorodne mogą być obszary wiejskie. Badania obejmowały też analizę dostępności transportowej - wszystkie miejsca odwiedzane były z pomocą publicznych środków transportu.

Wyjazd był okazją do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak: spotkanie lokalnych organizacji pozarządowych z Scotland’s Just Transition Commission, warsztatach State of The Coast and Marine Planning Game czy SPRINGBOARD Local assembly for creative climate action. Wydarzenia te umożliwiły poznanie i przeprowadzenie wywiadów z osobami związanymi z ruchem na rzecz sprawiedliwej transformacji obszarów wiejskich w Szkocji. 

Pobyt na University of Aberdeen był również okazją do poznania i wymienienia doświadczeń z pracownikami Department of Geography and Enviroment, uczestniczenia w wykładach dotyczących m.in. odnawialnych źródeł energii i przedstawienia prezentacji na seminarium na temat transformacji energetycznej w Polsce. 

fot. materiały nadesłane

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Obrona doktoratu mgr inż. Andrzeja Dubiniewicza

W dniu 7 listopada 2024 r. na posiedzeniu Rady Dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Pan Andrzej Dubiniewicz obronił pracę doktorską pod tytułem „Wpływ zmienności litologicznej wybranych skał węglanowych na potencjalną reaktywność alkaliczną uzyskanych z nich kruszyw”. Promotorem jest dr hab. inż. Marek Rembiś, prof. AGH.

Praca dotyczy oceny reaktywności alkalicznej kruszyw węglanowych pochodzących z różnych formacji geologicznych w Polsce stosowanych do produkcji betonu. Praca ma aspekt naukowy oraz praktyczny i wpisuje się w obszar badań związanych z analizą przydatności kruszyw węglanowych do produkcji betonu. Celem badań było przeprowadzenie charakterystyki petrograficznej kruszyw oraz zbadanie, jakie czynniki wpływają na ich potencjał do wywołania reakcji alkalia-krzemionka, co jest kluczowe dla oceny ich przydatności w produkcji betonu. Wyniki badań mogą przyczynić się do rozwinięcia wiedzy na temat zastosowania kruszyw węglanowych pochodzących z różnych formacji geologicznych w Polsce do produkcji betonu oraz ich potencjalnych korzyści dla przemysłu budowlanego.

Recenzentami  rozprawy byli: Dr hab. inż. Katarzyna Stanienda-Pilecki, prof. Pol. Śl. (Politechnika Śląska), Dr hab. inż. Daria Jóźwiak-Niedźwiedzka, prof. IPPT (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) oraz Dr hab. inż. Justyna Katarzyna Zapała-Sławeta, prof. PŚk (Politechnika Świętokrzyska).

Panu dr inż. Andrzejowi Dubiniewiczowi serdecznie Gratulujemy !

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Prof. Daniela Szymańska w zespole Ministra Nauki

5 listopada 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zostało opublikowane zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania założeń do utworzenia bazy czasopism naukowych.

W skład zespołu weszła prof. dr hab. Daniela Szymańska. Do zadań zespołu należy m.in. przeprowadzenie analizy istniejących rozwiązań w zakresie tworzenia i funkcjonowania baz czasopism naukowych, opracowanie propozycji kierunkowych rozwiązań możliwych do zastosowania w bazie w celu zwiększenia rozpoznawalności polskich czasopism naukowych oraz wspierania ich rozwoju oraz opracowanie zakresu danych, które powinny być objęte tworzoną bazą i wymagań niezbędnych do jej
utworzenia.

Zarządzenie jest dostępne na stronie [Ministerstwa Nauki].

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Sukcesy biegowe pracowników Wydziału w finale Toruńskiej Triady 100-lecia

W drugiej połowie października odbył się finał Toruńskiej Triady 100-lecia, czyli cyklu trzech zawodów biegowych organizowanych w 2024 roku w stulecie polskiego maratonu. W ramach tego wydarzenia zorganizowano biegi uliczne na dystansie 5 km oraz półmaratonu i maratonu. W pierwszej konkurencji prowadzona była klasyfikacja pracowników oraz studentów UMK w Toruniu, oddzielnie kobiet i mężczyzn. W grupie pracowniczek naszego uniwersytetu na trzecim miejscu uplasowała się dr Olga Smoleńska z Zespołu Dydaktycznego Nauk o Kulturze Fizycznej, a drugie miejsce zajęła była kierowniczka Dziekanatu WNoZiGP UMK – Liliana Rynkiewicz, obecnie Kierowniczka Sekretariatu IDUB. Wśród pracowników uniwersytetu pierwsze miejsce zajął dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK z Katedry Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska. Wśród studentów w rywalizacji tej udział wzięła także Paulina Piotrowicz – studentka pierwszego stopnia kierunku Turystyka i rekreacja. Na dystansie półmaratonu swój debiut zaliczył Bartłomiej Cerski – student kierunku Geografia i kształtowanie środowiska. Dekoracje medalistów przeprowadziły prorektorki UMK – prof. Joanna Kucharzewska oraz prof. Monika Wałachowska.

Więcej szczegółów tej rywalizacji dostępnych jest na stronie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK.

Zdjęcia – Tomasz Górzyński (UCS UMK).

więcej informacji

Zdjęcie ilustracyjne

Nagrody za prace dyplomowe

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłasza konkurs pn. Nagroda Prezydenta Miasta za związane z Bydgoszczą prace magisterskie i doktorskie, inżynierskie i licencjackie oraz nagroda dla promotorów prac obronionych w roku akademickim 2023/2024.

Przedmiotem konkursu jest wyłonienie prac poruszających problematykę związaną z Bydgoszczą i najlepiej korespondujących z aktualnymi potrzebami miasta, w szczególności w zakresie: promocji, gospodarki lokalnej, kultury i sztuki, tradycji i tożsamości miasta, turystyki, sportu, oświaty, gospodarki przestrzennej, architektury, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, transportu oraz innych dyscyplin i obszarów ważnych dla rozwoju miasta.

Termin zgłaszania prac upływa 06.12.2024 roku (decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Bydgoszczy).

Szczegóły na stronie internetowej: www.bydgoszcz.pl/najlepszydyplom

więcej informacji

Archiwum