STUDENCKIE WARSZTATY Z KLASYFIKACJI GLEB NA SŁOWENII

Drodzy Studenci,

po roku zdalnego nauczania i spędzeniu setek godzin przed monitorem komputera jesteście zapewne spragnieni zajęć terenowych.

Dla osób zainteresowanych zagadnieniami środowiskowymi przygotowaliśmy propozycję tygodniowych warsztatów terenowych, które odbędą się na początku lipca w Słowenii.

Publikacje pracowników WNoZiGP w wydawnictwie Springer

Miło nam poinformować, że niedawno ukazały się 2 publikacje naukowe pt. „Management of Water Resources in Poland” i “Quality of Water Resources in Poland”.  Książki zostały wydane przez wydawnictwo Springer pod redakcją M. Zeleňákovej, K. Kubiak-Wójcickiej i A.M. Negma. Książki zawierają zbiór prac naukowych, które zostały napisane przez pracowników Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. W tomie „Management of Water Resources in Poland” autorami rozdziałów są: prof. Arkadiusz Krawiec, dr Katarzyna  Kubiak-Wójcicka, prof. Andrzej Sadurski oraz prof. Rajmund Skowron. W tomie “Quality of Water Resources in Poland” autorami rozdziałów są: dr inż. Izabela Jamorska, prof. Marek Kejna, dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka, prof. Ireneusz Sobota, dr Adam Solarczyk oraz prof. Joanna Uscka-Kowalkowska.

Spis treści obu pozycji znajduje się na stronie:

Doktorant-Stypendysta w projekcie NCN

Trwa konkurs na stanowisko doktoranta-stypendysty w projekcie NCN pt. "Dowody geomorfologiczne i implikacje paleogeograficzne katastrofalnych powodzi i szarży lodowcowych południowego sektora lądolodu skandynawskiego w późnym vistulianie (MEASSIS)" Termin składania ofert i dokumentów to 21.05.2021 r. do godz. 23:59.

Więcej szczegółów znajduję się na stronie Narodowego Centrum Nauki.

DZIEŃ ZIEMI 2021

Początki obchodów Dnia Ziemi wiążą się z demonstracjami organizacji proekologicznych w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. 39 lat później Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

TEST GEOGRAFICZNY ON-LINE

W dniu 17 kwietnia 2021 odbyły się zawody Internetowego Testu Wiedzy Geograficznej. Każdy kto ma ochoty spróbować swoich sił w teście z I etapu może to zrobić teraz on-line.

Pasja do geografii

Pomimo lockdownu z zachowaniem środków ostrożności w dniu 25 lutego na wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej odbyła się niezwykła uroczystość – wręczenie nagród dla laureatów 47. etapu rejonowego Olimpiady Geograficznej.

Obrona doktoratu - Justyna Jasińska

W dniu 26 marca 2021 r. podczas posiedzenia Rady Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku UMK odbyła się kolejna publiczna obrona rozprawy doktorskiej. Tym razem pracę pod tytułem „Wpływ ekspozycji stoku na biomasę i właściwości opadu roślinnego oraz dynamikę jego rozkładu w ekosystemach wydmowych poligonu toruńskiego” obroniła Pani mgr Justyna Jasińska. Była to pierwsza rozprawa doktorska przygotowana na naszym Wydziale w formie cyklu monotematycznych artykułów. W jego skład weszły trzy prace, opublikowane w czasopismach Catena, Forests oraz Sylwan, których łączna wartość pod względem współczynnika wpływu impact factor wynosi 6,964, zaś sumaryczna liczba punktów MNiSW to 280. Promotorem pracy doktorskiej był dr hab. inż. Piotr Sewerniak, prof. UMK, zaś promotorem pomocniczym dr Maciej Markiewicz. Recenzentami byli natomiast prof. dr hab. Oimahmad Rahmonov z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr hab. Jerzy Jonczak, prof. SGGW, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Pani mgr Justyna Jasińska swoją edukację związała z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu od 2009 r. W latach 2009-2014, zrealizowała studia licencjackie i magisterskie na kierunku geografia, zaś w latach 2012-2014 studia licencjackie na kierunku ochrona środowiska. Pani Doktor ma w dotychczasowym dorobku 6 artykułów w czasopismach naukowych, 1 rozdział w monografii oraz  kilkanaście doniesień konferencyjnych. Obecna wartość Indeksu Hirscha jej dorobku wynosi 3. Pani Justyna brała udział w licznych warsztatach, szkoleniach i stażach, m.in. odbyła czteromiesięczny staż naukowy w ramach programu ERASMUS + w Shanxi Academy of Agricultural Science w Taiyuan w Chinach.

Pani Doktor serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

Koronawirus - aktualności