
Poznaliśmy wyniki konkursu "Geoankieta w Survey123 for ArcGIS” ogłoszonego przez firmę Esri Polska. Jury najwyżej oceniło artykuł pt. Pandemiczna – rzeczywista i wirtualna – „mapa marzeń” toruńskich licealistów pierścienia staromiejskiego przygotowany przez Krzysztofa Filipkowskiego – studenta geoinformacji środowiskowej oraz dr. hab. Mieczysława Kunza, prof. UMK z Katedry Geomatyki i Kartografii.
Artykuł jest wynikiem badań ankietowych przeprowadzonych w okresie kwarantanny wśród uczniów trzech toruńskich liceów (I, IV i X) położonych wewnątrz lub w najbliższym otoczeniu Zespołu Staromiejskiego w Toruniu (nazwanymi w projekcie liceami pierścienia staromiejskiego). Badanie składało się łącznie z 18 pytań podzielonych na trzy części – metryczka, nawyki i upodobania przed oraz po pandemii. Większość pytań dotyczyła interaktywnego wskazania na mapie, a pozostałe wyboru z podanych opcji. Odpowiedzi na zadane pytania uzyskano od ponad 500 uczniów.
Celem projektu było stworzenie rzeczywistej i kognitywnej pandemicznej „mapy marzeń” toruńskich licealistów. Dodatkowo poszukiwano odpowiedzi na pytania – czy występują istotne różnice w postrzeganiu i ocenie przestrzeni w Toruniu wśród uczniów tych trzech liceów, czy istnieją oddzielne miejsca ich spotkań oraz co w ich ocenie jest najbardziej charakterystyczne w Toruniu. Opracowane wyniki zostały wzbogacone o ciekawe wizualizacje kartograficzne, w tym mapy ciepła (ang. heat maps). Zwycięski artykuł zostanie opublikowany do końca czerwca w serwisie ArcanaGIS.
Zdjęcie uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu zamieszczono dzięki uprzejmości Jana Garsteckiego.