Prof. D. Szymańska członkiem Komitetu Nauk Demograficznych PAN

18 lutego 2020 r. prof. dr hab. Daniela Szymańska została powołana na członka Komitetu Nauk Demograficznych przy Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023. Zasiada w Prezydium tego Komitetu.
Pani Profesor w ubiegłym roku została także wybrana do Rady Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2019-2020.

Komitet Nauk Demograficznych PAN podejmuje działania służące rozwojowi demografii i badań ludnościowych, rozwojowi środowiska naukowego i wykorzystania ich dla dobra kraju. Do zadań Komitetu należy:

- rozważanie istotnych problemów demografii i dyscyplin pokrewnych poprzez organizowanie dyskusji i konferencji naukowych;
- przygotowywanie ekspertyz i wypowiadanie się w sprawach polityki naukowej państwa, a szczególnie kierunków rozwoju
i priorytetów badawczych w zakresie demografii i dyscyplin pokrewnych;
- współdziałanie w tych sprawach z organami rządowymi, w szczególności z Rządową Radą Ludnościową i Głównym Urzędem Statystycznym;
- współdziałanie w upowszechnianiu wyników badań i prac naukowych z zakresu demografii, we wprowadzaniu ich do praktyki społecznej i gospodarczej, między innymi, przez organizowanie dyskusji środowiskowych i konferencji naukowych;
- opracowywanie opinii i ocen dotyczących demografii i dyscyplin pokrewnych;
- opracowywanie ekspertyz oraz doradztwo naukowe i przedstawianie opinii naukowych w sprawach związanych z rozwojem demograficznym Polski.

Szczegóły znajdują się na stronie http://www.knd.pan.pl.

Na fotografii prof. dr hab. Andrzej Buko dziekan Wydziału I PAN wręcza prof. D. Szymańskiej akt powołania na członka KND PAN,

fot. Elżbieta Gołata