Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

DZIEŃ WYDZIAŁU 2020

Zdjęcie ilustracyjne

29 maja odbyły się obchody Interaktywnego Dnia Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. W tym roku po raz pierwszy, z powodu sytuacji epidemicznej, całość obchodów odbywała się w formie wydarzeń internetowych.  

W Wydziałowej Galerii Najlepszych Absolwentów pojawił się "ponownie" portret Leszka Dąbrowskiego, który w zeszłym roku akademickim ukończył II stopień turystyki i rekreacji. Nasz Najlepszy Absolwent zdobył ten tytuł po raz drugi. Pierwszy raz osiągnął ten sukces dwa lata temu, gdy kończył I stopień studiów miejskich. W tym roku zdobył też tytuł Najlepszego Absolwenta UMK dzięki czemu pod jego zdjęciem znajdują się aż trzy "okienka" z jego osiągnięciami! 

Krótka relacja z ponownego zawieszenia portretu i przypomnienie sylwetki Najlepszego Absolwenta znajduje się na naszym fanpage'u:  https://www.facebook.com/wnozigpumk/

Duże emocje wzbudziły wyniki plebiscytów zorganizowanych  przez Samorząd Studencki WNoZiGP UMK.

W tym roku po raz pierwszy ogłoszony został konkurs w kategorii - "Wzorowy" Student. Najwięcej osób zagłosowało na naszego wydziałowego wodzireja (kto pamięta Bal Wydziału z zeszłego roku?)! W tej kategorii zwyciężył nieprzeciętnie aktywny, koleżeński, sympatyczny i prawie zawsze uśmiechnięty - Daniel Borodeńko!

Po raz drugi przyznawany został tytuł "Najlepszego Mówcy" wśród nauczycieli akademickich naszego wydziału. W tej kategorii konkurencja była bardzo duża i nie łatwo było wyłonić zwycięzcę. Pierwsze miejsce za cytat. "w tym układzie" powędrowało do dr hab. Romana Rudnickiego, prof. UMK.

Najsympatyczniejszym Wykładowcą w tym roku akademickim została bezkonkurencyjna Prodziekanka - dr Ania Dubownik.  Po raz piąty z rzędu, nie miał sobie równych Najbardziej Wymagający wśród wydziałowych nauczycieli akademickich -  dr hab. Rafał Kot, prof. UMK. 

W trakcie Dnia Wydziału ogłoszone zostały wyniki następujących konkursów.

W konkursie "Poszlaki ze szlaku" należało 10 miejsc z toruńskich szlaków - pieszych i rowerowych. Oczywiście, ze względu na pandemię, można było to zrobić nie wychodząc z domu - za pomocą wirtualnych spacerów Street View. Konkurs nie był łatwy, a niektóre miejsca były dosyć zagadkowe. Niemniej jednak pierwsza osoba, która odnalazła wszystkie lokacje przysłała wyniki już po 53 minutach od rozpoczęcia konkursu! Tą osobą jest Krzysztof Filipkowski - student geoinformacji środowiskowej!
Drugie miejsce zdobył nasz pracownik - mgr Marcin Sykuła, a na trzeciej pozycji uplasował się absolwent naszego wydziału - Piotr Balmas. Wszystkim Panom gratulujemy!

Konkurs "Synoptyk Wydziału" (przewodniczący Jury i główny organizator - dr hab. Andrzej Araźny, prof. UMK)  przeznaczony był dla osób, które są w stanie przewidzieć, z kilkunastogodzinnym wyprzedzeniem, temperaturę powietrza z dokładnością do 0,1°C! Z całą pewnością należy do nich zwyciężczyni konkursu -  studentka turystyki i rekreacji - Izabela Derkowska

Z okazji Dnia Wydziału ogłoszony został tez "casting" na nowe projekty koszulek wydziałowych. Jury wyłoniło zwycięzcę - Paulinę Śmigielską za projekt "Róża wiatrów". Drugie miejsce zdobyła koszulka "Taste of soil science" - Włodzimierza Wysockiego, a trzecie -  "Prof. Galon i jego siatki" Marcina Sykuły.

W trakcie obchodów można było wziąć udział w turniejach on-line kilku "sportów mentalnych" (organizacja: dr Olga Smoleńska oraz Kamil Pacyniak). W turnieju szachowym wzięło udział aż 37 zawodników a najlepsze miejsce wśród studentów zajęła Agnieszka Drążkowska (Sport i Wellness). W scrabblach niepokonany okazał się Łukasz Stylski (TiR). W turnieju warcabowym najwyższe wśród studentów miejsce na podium zajęła Angelika Kołodziejska (Sport i Wellness),  W trakcie zawodów można było dokonywać dobrowolnych wpłat na leczenie Wojtusia Howisa z Galewic. Udało się zebrać 300 zł. 

Dzień Wydziału to również dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Tegoroczną prelekcję on-line na temat greckich przygód w animacji czasu wolnego wygłosił nasz student - Daniel Borodeńko. 

W godzinach popołudniowych miał miejsc "Quiz o wszystkim i o niczym" (platforma Kahoot). W quizie kilkunastu zawodników odpowiadało na 40 pytań. Pierwsze miejsce zajął dr hab. Marcin Świtoniak, prof.UMK (wśród wykładowców) i Adam Zybura (wśród studentów). Ostatnią aktywnością był teleturniej "Najlepszy z dziesięciu" (platforma zoom) gdzie zwyciężył dr Czesław Adamiak w klasyfikacji indywidualnej oraz zespół wykładowców: dr Czesław Adamiak, dr Anna Dubownik, dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK, dr Barbara Szyda, dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK - w klasyfikacji drużynowej. Walka była zacięta, a wykładowców w trakcie dogrywki uratowała wiedza i refleks dr Barbary Szydy. 

Na zakończenie - przypominamy - ciągle aktualny wiersz  napisany z okazji zeszłorocznego Dnia Wydziału przez dr hab. Rafała Kota, prof. UMK:

 

NA WYDZIALE.... 

Rafał Kot 

Gdzie uznanie mój Dziekanie? za co pytasz - za działanie,
Za studentów wychowanie, by ta młodzież pilną była i Wydziału nie hańbiła
Za studentów nauczanie, by nie obce były książka, wiedza, studiowanie.
Bo ta młodzież nie ma wiedzieć, gdzie na półce w Lidlu sól zalega lub jak nalać piwa z kega.
Albo jak się przypodobać prezesowi, co na tronie w biurze siedzi, gdy mam długie, zgrabne nogi?
Ale mają Oni znać, ważne prace geografów i turystów i planistów oraz innych specjalistów
Mają umieć i rozumieć GIS narzędzia i co oznacza ta dymensja!
Nie zaś ufać czynom magów, co Im w głowach tylko czadzą
Kiedy za niewiele trójkę, a za nieco więcej piątkę do USOS-a wstawią
Nie zaś słuchać rad szamanów, co im w głowach tylko mącą,
Że nie ważne obowiązki, tylko PRACA w czwartki, wtorki, by zarobić trochę forsy.
A że forsa to jest marna i niewiele w życiu warta, bo rozpływa się gwałtownie,
Na warunki, party, spodnie, i po czasie, nic w kieszeni nie zostanie
Tego nikt Im już nie zdradza, bo tak sprytni się bogacą, gdy władają czasem Żaka.
Ja tłumaczę tej młodzieży, że najlepsze w życiu całym to są czasy studiowania,
Kiedy przyjaźń, prawość czy ambicje trochę więcej w życiu znaczą.
Żacy mili, coście WNoZiGP długo żyli, co kończycie tę przygodę
Pomyślicie wkrótce z żalem o kolegach, koleżankach,
Terenówkach może jakichś, o wykładzie - tym z Dziekanem.
A po latach, siedząc w domu, zatęsknicie i wzdychając tak stwierdzicie
Jak bym wrócił do Torunia - postudiować - na Wydziale tym przy skale.

PS (fraszka)

Zawsze mogę tutaj wrócić, jeszcze trochę się pouczyć i doktorat swój obronić,
Bo to nie jest trudna rzecz, trzeba dobry pomysł mieć oraz bardzo chcieć.

 

Wszystkim organizatorom oraz uczestnikom obchodów gorąco dziękujemy! 

 

 

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.