Pasja do geografii

Pomimo lockdownu z zachowaniem środków ostrożności w dniu 25 lutego na wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej odbyła się niezwykła uroczystość – wręczenie nagród dla laureatów 47. etapu rejonowego Olimpiady Geograficznej.

1. etap rejonowy Olimpiady Geograficznej odbył się 6 lutego 2021 r. Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce w tym roku przebieg miał inny charakter. Zabrakło najbardziej emocjonującej części konkursu. – „To etap ustny (…), gdy uczniowie mają okazję popisać się nie tylko wiedzą, ale umiejętnością budowania zgrabnej (…) wypowiedzi” – mówi dr hab. prof. UMK Przemysław Charzyński – przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Toruniu.

[01 PCh 4.mp3]

Pomimo wyjątkowego czasu uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnym testem, który, jak zapewnia Przemysław Charzyński wykracza daleko poza zakres wiedzy szkolnej.

[02 PCh 2.mp3]

Współorganizatorem Olimpiady Geograficznej jest Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Geograficznego. – „Olimpiada geograficzna jest takim trochę świętem, ponieważ w tym dniu możemy spotkać się z młodymi ludźmi, których fascynują treści geograficzne” – mówi dr hab. prof. UMK Marcin Świtoniak – przewodniczący Oddziału Toruńskiego PTG.

[03 Swit 1.mp3]

Zagadnienia poruszane podczas konkursu rzeczywiście spowodowały chęć odkrywania nowych zagadnień przez uczestników wydarzenia. – „Ostatnio odkryłem nowe zainteresowanie związane z zagospodarowaniem przestrzennym (…) i geoinformatyką” – przyznaje Kajetan Rożej, uczeń Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO) w Toruniu, laureat 3. miejsca na olimpiadzie.

[04 Kajetan 1.mp3]

Zwycięzca 47. etapu rejonowego Olimpiady Geograficznej – Maciej Słomka, uczeń klasy 4. Szkoły Technicznej Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmnie – przyznaje, że zdecydowanie najbardziej lubi geografię społeczno-ekonomiczną, chociaż żeby być dobrym geografem trzeba według niego dostrzegać obie gałęzie geografii.

[05 Maciej 1.mp3]

W przypadku naszych laureatów połowa sukcesu to nauczyciel, który potrafi zainspirować i zarazić pasją. – „Starałem się zawsze pasją, jak jechaliśmy [na wycieczce] to jako geograf po drodze wykorzystywałem to, żeby była to lekcja na żywo z geografią” - mówi Michał Stachewicz, nauczyciel Macieja Słomki.

[06 pStachewicz 2.mp3]

O tym, ze pasja może być zaraźliwa przekonują się również najbliżsi Kajetana i Macieja. – „Podróżujemy bez nawigacji – syn ma mapę na kolanach, przygotowuje się do trasy i jest świetnie” – przekonuje mama Macieja – Monika Słomka.

[07 pSlomka 2.mp3]

Oprócz geografii społeczno-ekonomicznej wielką pasją Macieja jest historia i… góry.

[08 Maciej 2.mp3]

Również w przypadku Kajetana pasja poza geografią jest z nią jednak nierozerwalnie związana.

[09 Kajetan 3.mp3]

Czy na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej jest miejsce na ludzi z pasją? – „Jak najbardziej tak!” – potwierdza Marcin Świtoniak.

[10 Swit 2.mp3]

Z powodu obostrzeń sanitarnych Finał ogólnopolski Olimpiady Geograficznej odbędzie się 17 kwietnia w Oddziałach Regionalnych. Trzymamy kciuki za Kajetana i Macieja!

[fot.Marcin Świtoniak] Zwycięzca 47. etapu rejonowego Olimpiady Geograficznej – Maciej Słomka, uczeń klasy 4. Szkoły Technicznej Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmnie [fot.Marcin Świtoniak] Kajetan Rożej, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, laureat 3. miejsca na olimpiadzie [fot.Marcin Świtoniak]  [fot.Marcin Świtoniak]  [fot.Marcin Świtoniak] Dziennikarka WNOZIGP :) [fot.Marcin Świtoniak]  [fot.Marcin Świtoniak]