Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Podziękowania dla Prof. Leona Andrzejewskiego

Zdjęcie ilustracyjne

W dniu 30 września br. prof. dr hab. Leon Andrzejewski po 38 latach pracy w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika przeszedł na zasłużoną emeryturę. Pan Profesor w latach 2003-2010 był dyrektorem Instytutu Geografii UMK w Toruniu, przez wiele lat  (1995-2018) kierował Zakładem, a następnie Katedrą Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu. Profesor L. Andrzejewski osiągnął wysoką pozycję naukową w kraju i za granicą oraz włożył wielki wkład pracy w rozwój toruńskiej geografii. Osiągnięcia Pana Profesora przedstawiono w załączonym pliku.
Na wrześniowej Radzie Dziekańskiej dziekan Marek Kejna w imieniu całej Społeczności Naszego Wydziału złożył Panu Profesorowi serdecznie podziękowania oraz życzenia zdrowia i dalszych sukcesów.

Poniżej prezentujemy w dużym skrócie wybitną sylwetkę naukową Profesora.

Prof. dr hab. Leon Andrzejewski urodził się 20.02.1950 roku w Wejherowie, gdzie w 1969 roku ukończył  Liceum Pedagogiczne. Pracę magisterską pt. „Polodowcowe formy marginalne południowo-zachodniej części Wysoczyzny Kujawskiej” obronił w 1974 roku w Instytucie Geografii UMK, pod kierunkiem prof. dr hab. Władysława Niewiarowskiego, natomiast rozprawę doktorską pt. „Dolina Zgłowiączki –  jej geneza i rozwój w późnym glacjale i holocenie” w 1981 roku w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (promotor: prof. dr hab. Edward Wiśniewski, recenzenci: prof. dr hab. Władysław Niewiarowski i prof. dr hab. Karol Rotnicki). Stopień doktora habilitowanego w zakresie geografii i geomorfologii fluwialnej uzyskał  w 1994 r. na  Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, na podstawie rozprawy pt. „Ewolucja systemu fluwialnego doliny dolnej Wisły w późnym vistulianie i holocenie na podstawie wybranych dolin jej dopływów”. Recenzentami rozprawy habilitacyjnej byli prof. dr hab. Leszek Starkel, prof. dr hab. Karol Rotnicki i prof. dr hab. Edward Wiśniewski. Tytuł profesora  nauk o Ziemi w zakresie geografii uzyskał w 2004 r.

Prof. dr hab. Leon Andrzejewski w latach 1974-1983 pracował w Zakładzie Geomorfologii i Hydrologii Niżu Instytutu Geografii i PZ PAN najpierw na stanowisku asystenta, a potem adiunkta. Od roku 1983 do chwili obecnej pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie od 2009 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 1995-2018 pełnił funkcję kierownika Zakładu, a następnie Katedry Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu, zaś w latach 2003-2010 był dyrektorem Instytutu Geografii UMK.

  Zainteresowania naukowe i dorobek publikacyjny prof. dr hab. Leon Andrzejewskiego dotyczą głównie geomorfologii fluwialnej i glacjalnej oraz  paleogeografii czwartorzędu, a także ochrony i kształtowania środowiska. Jego dorobek naukowy obejmuje ok. 200 publikacji, w tym ponad 90 recenzowanych artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz rozdziałów w monografiach.  Ponadto dorobek naukowym stanowi około 50 opracowań o charakterze projektów naukowych, m.in.: szczegółowych map geologicznych Polski, ekspertyz, fizjografii urbanistycznych, planów ochrony obszarów chronionych, map sozologicznych. Wyniki swoich badań prezentował na wielu konferencjach krajowych i zagranicznych, a do najistotniejszych podjętych problemów badawczych należą zagadnienia:

- morfogenezy i ewolucji systemów rzecznych i dolinnych w różnych strefach klimatycznych i geologicznych,

- rozwoju systemu fluwialnego doliny dolnej Wisły w późnym vistulianie i holocenie na tle uwarunkowań przyrodniczych i antropogenicznych,

- rekonstrukcji paleohydrologicznych i ich zapis w formach i osadach rzecznych

- kształtowanie się polodowcowych stref marginalnych na obszarze młodoglacjalnym Niżu Polskiego oraz w obszarach współcześnie zlodowaconych (Spitsbergen, Islandia).

- ocena i analiza krajobrazów młodoglacjalnych, m.in. w oparciu o kartowanie sozologiczne.

Prof. dr hab. Leon Andrzejewski brał udział w realizacji krajowych lub międzynarodowych projektów badawczych (jako wykonawca lub kierownik), takich jak „Monitoring of natural land surface change in Iceland using ERS-l/ERS-2 and other remote sensing systems, ERS-2 Experiment A02.D116 (projekt międzynarodowy realizowany w latach 1995-1997); „Earth Watch Institute", Icelandic Glaciers, Islandia, (projekt międzynarodowy realizowany w latach 2003-2005);  “Retrodykcja procesów glacjalnych zachodniej cześci strefy marginalnej Vatnajokull (Islandia) zastosowaniem analiz teledetekcyjnych i GIS (projekt krajowy KBN realizowany w latach 2003 – 2006);  “Przyrodnicze podstawy przestrzennego zagospodarowania kraju”(1974-1076) – problem węzłowy 10.2.1.02; “Ewolucja systemów fluwialnych w późnym plejstocenie i holocenie” - 1/25 temat 05.3.3. – problem międzyresortowy.

Ważne miejsce w karierze naukowej prof. dr hab. Leon Andrzejewskiego zajmuje prowadzenie badań w ramach wypraw i staży naukowych poza granicami naszego kraju, m.in. do Mongolii (wyprawa naukowa IG PAN w 1978 r.), na Spitsbergen (w latach 1980 i 1982), w Finlandii (staże naukowe na Uniwersytecie w Helsinkach i Turku w 1980 r.), w Holandii (stypendium naukowe Ministerstwa Nauki w Holandii, Enschede, 1982 r.) oraz na Islandii (w latach 1993, 1996, 2000, 2004, 2005, 2018). Uczestniczył także w kilkunastu warsztatach naukowych organizowanych pod patronatem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich lub Komitetu Nauk Geograficznych PAN,  m.in. w Peru, Boliwii i Chile, na Islandii, w Azji płd. wsch., do Indii i Nepalu, Chin, Afryki, Patagonii i Maroku oraz na Nowej Zelandii.

Wysokim uznaniem wśród studentów cieszą się prowadzone przez prof. dr hab. Leona Andrzejewskiego zajęcia (wykłady, konwersatoria, seminaria, ćwiczenia kameralne i terenowe), realizowane na wielu kierunkach studiów, takich jak geografia, ochrona środowiska i archeologii, turystyka i rekreacja, studia miejskie, gospodarka przestrzenna. Do najważniejszych można zaliczyć wykłady z geomorfologii ogólnej, fluwialnej, glacjalnej paleogeografii czwartorzędu, geografii regionalnej i fizycznej, kształtowania i ochrony środowiska oraz paleoekologii. Prowadził również wykłady w ramach wymiany międzynarodowej na Uniwersytecie Keel (Anglia) oraz w ramach interdyscyplinarnych studiów polarnych. Prof. dr hab. Leon Andrzejewski jest promotorem w 5 przewodach doktorskich, wypromował ponad 100 magistrów geografii oraz licencjatów, a także przygotował recenzje przewodów doktorskich (8), habilitacyjnych (13) oraz opinie w postępowaniach o nadanie tytułu profesora (15).

Wyrazem wysokiej oceny dorobku naukowego prof. dr hab. Leona Andrzejewskiego jest jego wielokrotny wybór jako członka Komitetu Nauk Geograficznych PAN oraz Komitetu Badań Czwartorzędu PAN. Ponadto, w latach 1997-2000 pełnił funkcję vice-przewodniczącego Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, zaś w latach 1994-2018 funkcję przewodniczącego Komisji Geograficznej i Geologicznej Toruńskiego Towarzystwa Naukowego. Jest członkiem Rad Naukowych dwóch Parków Krajobrazowych oraz Zielonych Płuc Polski. W czasie dwóch kadencji zasiadał w Radzie Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, a w latach 2008-2012 był członkiem Senatu UMK. W czasie trzech kadencji pełnił także funkcję członka sekcji V Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Prof. dr hab. Leon Andrzejewski sprawował wielokrotnie funkcję przewodniczącego komitetów naukowych i organizacyjnych ogólnopolskich i zagranicznych konferencji naukowych i warsztatów, w tym na Islandii w latach 2005 i 2018.

Wyrazem uhonorowania zasług i dorobku naukowego prof. dr hab. Leon Andrzejewski są przyznane mu nagrody i wyróżnienia, w tym nagroda Sekretarza Naukowego PAN za prace badawcze w ramach tematu: „Zmiany środowiska geograficznego doliny Wisły wywołane przez zbudowanie zbiornika wodnego we Włocławku", wyróżnienie Sekretarza Naukowego PAN za udział w opracowaniu „Mapy Geomorfologicznej Hornsundu", wielokrotne nagrody Rektora UMK, złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Medal PTG, a także srebrny i złoty Krzyż Zasługi. W 2015 roku został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2018 roku otrzymał  Medal im. J. Kondrackiego.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture.