Rondo Ludmiły Roszko

W dniu 14 października 2018 r. zostało uroczyście otwarte przez Prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego Rondo im. Ludmiły Roszko. Doc. dr Ludmiła Roszko była wybitnym naukowcem, geografem, geomorfologiem.

Tuż przed wojną ukończyła studia geograficzne w Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Promotorem jej pracy magisterskiej był znany geolog, prof. Mieczysław Limanowski.  W czasie II Wojny Światowej służyła w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie Ludmiła Roszko, wraz z grupą wileńskich profesorów, przyjechała do Torunia, gdzie została zatrudniona na stanowisku asystenta w Katedrze Geografii Fizycznej, nowotworzonego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1951 roku uzyskała stopień doktora nauk geograficznych. Tematem jej rozprawy były „Moreny czołowe zachodniego Pojezierza Mazurskiego”, a promotorem prof. Rajmund Galon. Prof. Ludmiła Roszko była geomorfologiem, zajmowała się formami powierzchni Ziemi. Szczególnie ją interesował zasięg lądolodu skandynawskiego na ziemiach polskich, a zwłaszcza na Pojezierzu Mazurskim. Centralna Komisja Kwalifikacyjna nadała Ludmile Roszko tytuł docenta na podstawie całokształtu dorobku. Jej osiągnięcia zasługiwały na tytuł profesora. Niestety ówczesne władze, z przyczyn politycznych, nie wyraziły na to zgody. Ludmiła Roszko angażowała się również w świecką działalność Kościoła. Współzałożyła wspólnotę życia konsekrowanego - Instytut Miłosierdzia Bożego.

Rondo Ludmiły Roszko jest drugim, po ulicy im. Prof. Rajmunda Galona (na osiedlu Podgórz), elementem upamiętniającym Geografów na mapie drogowej Torunia.
W uroczystości uczestniczyli m.in. pracownicy i absolwenci Wydziału Nauk o Ziemi.

Szczegółowa informacja wraz z fotorelacją na stronie Urzędu Miasta Torunia: https://www.torun.pl/pl/rondo-ludmily-roszko

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.