
W okresie od 17 lipca do 11 sierpnia 2023 roku pięcioro studentów odbywało staże na naszym wydziale w ramach trzeciej już edycji programu. Program staży przygotowany i koordynowany był przez prof. dr hab. Wojciecha Kujawskiego z Wydziału Chemii i dr hab. Przemysława Charzyńskiego, prof. UMK. W programie uczestniczyło 16 studentek i studentów, 14 z uczelni zagranicznych i 2 z UMK. Realizowanych było 14 projektów, 9 o tematyce chemicznej i 5 z zakresu geografii i turystyki.
- W Katedrze Hydrologii i Gospodarki Wodnej realizowane były 2 projekty. Projekt naukowy pt.: „Ocena zasobów ilościowych i jakościowych małych zbiorników wodnych na przykładzie miasta Torunia w świetle zmian klimatycznych”. został przygotowany przez dr Katarzynę Kubiak-Wójcicką przy współpracy z dr Adamem Solarczykiem z Laboratorium Analiz Środowiskowych. W projekcie uczestniczy Radu Radulescu z Valahia University of Targoviste (Rumunia). W ramach projektu student z Rumunii prowadził badania fizykochemiczne wybranych zbiorników wodnych położonych w Toruniu. Radu pod nadzorem merytorycznym dr Adama Solarczyka pobierał próby wody ze zbiorników wodnych i wykonał oznaczenia w Laboratorium Analiz Środowiskowych WNoZiGP. Drugi projekt pt.: Rewitalizacja terenów nadrzecznych i ich wpływ na rozwój turystyki realizowała Ioana Pastor z Valahia University of Targoviste (Rumunia) pod opieką dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej. Stażystka prowadziła badania w zakresie rewitalizacji terenów nadrzecznych i ich wpływu na rozwój turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki wodnej. Badania prowadzone były w Toruniu i Bydgoszczy. Punktem wyjścia do badań była ocena potrzeb turystyki wodnej oraz stanu zagospodarowania dróg wodnych. Uzyskane wyniki pozwoliły ocenić efekty rewitalizacji i porównać je ze stanem zagospodarowania terenów naddunajskich w Rumunii.
- Dwie stażystki realizowały swoje projekty w Katedrze Gleboznawstwa i Kształtowania Krajobrazu. Studentka Hana Husarova z Comenius University z Bratysławy, Słowacja (Univerzita Komenského v Bratislave - Prírodovedecká fakulta UK v BA) realizowała projekt ‘Soils as tourism attractions’, dotyczący analizy zasobów mogących stanowić cel turystyki „glebowej”. Studentka w czasie stażu analizowała widoczność w sieci m.in. muzeów i rezerwatów glebowych oraz prowadziła badania ankietowe wśród turystów odwiedzających Toruń nt. znajomości zagadnień gleboznawczych i potencjalnego zainteresowania atrakcjami ukierunkowanymi na gleby. Opiekunem naukowym projektu był dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK;
Studentka Damla Karadede z Uniwersytetu Ege Üniversitesi z Izmiru (Turcja) realizowała projekt dotyczący zmienności wartości pH w poziomach powierzchniowych gleb wysoczyzn morenowych. Prace terenowe przeprowadzono na trzech stanowiskach reprezentujących pokrywę glebową wysoczyzn morenowych płaskich i falistych o różnym stopniu i zasięgu przekształceń erozyjnych. Część prac terenowych wykonano już w okresie wiosennym (studentka przebywała na wydziale w ramach mobilności programu Erasmsu+) – w lecie trwał etap prac laboratoryjnych. Pobyt studentki z Turcji. Opiekunem naukowym projektu był dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK oraz mgr Kinga Milewska.
- W Katedrze Geomatyki i Kartografii w ramach stażu NatSci przebywała pochodząca z Ukrainy Darina Usyk, studentka specjalności „ekologia” na Wydziale Ekologii i Ochrony Środowiska Narodowego Uniwersytetu T.H. Shevchenko “Chernihiv Colehium” w Czernihowie. Opiekunem stażystki był dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK.
Głównym tematem projektu realizowanego przez Darinę Usyk była analiza zmienności przestrzennej zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem na wybranych osiedlach mieszkaniowych Torunia. W nocnych, systematycznych pomiarach wykorzystywany jest ręczny fotometr SQM kanadyjskiej firmy Unihedron, a analizy i wizualizacje wykonywane były z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej (GIS) oraz portali udostępniających dane tematyczne, w tym teledetekcyjne;
Stażyści uczestniczyli co czwartek w wykładach, W ramach programu kulturalnego zwiedzili Toruń i Chełmno, przygotowali własnoręcznie pierniki w Muzeum Toruńskiego Piernika oraz wzięli udział w warsztatach „Środowiskowe, biologiczne, chemiczne i enoturystyczne aspekty winogrodnictwa” w winnicy ‘Przy Talerzyku’ w Topolnie w Dolinie Dolnej Wisły.