Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Dr Leszek Dąbrowski

Zdjęcie ilustracyjne

W dniu 20 grudnia 2023 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr. Leszka Dąbrowskiego pt. „Przestrzeń polskich miast jako miejsce spędzania czasu wolnego przez pokolenie Z”. Była to jednocześnie pierwsza obrona doktoranta z Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych – Academia Rerum Socialium UMK w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna. Praca zrealizowana została pod opieką naukową dr hab. Stefanii Środy-Murawskiej, prof. UMK oraz dr hab. Elżbiety Grzelak-Kostulskiej, prof. UMK. Recenzentami w tym postępowaniu byli: dr hab. Krzysztof Małachowski, prof. PBŚ z Politechniki Bydgoskiej, dr hab. Tomasz Michalski, prof. UG z Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr hab. Robert Szmytkie, prof. UWr z Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Pan dr Leszek Dąbrowski jest absolwentem naszego Wydziału oraz Najlepszym Absolwentem UMK (2019). Dr Leszek Dąbrowski od początku swoich studiów angażował się w prace naukowe związane z problematyką kształtowania przestrzeni polskich miast w różnych wymiarach i przez różne grupy społeczne, finalnie wybierając zagadnienie spędzania czasu wolnego przez pokolenie Z w przestrzeni polskich miast jako temat badań w swojej dysertacji. W pracy potwierdzono, że główną cechą pokolenia Z jest jego niezwykle głębokie zakorzenienie i zanurzenie w świecie technologii i internetu, głównie za pomocą smartfona. Wyraża się to zarówno w rodzajach aktywności wolnoczasowych, jak i samych aktywnościach w ujęciu przestrzennym. Generacja Z jest na tyle silnie zakorzeniona w przestrzeni wirtualnej, że niezależnie od tego w jakiej przestrzeni fizycznej przebywa, to główną formą spędzania czasu wolnego jest aktywność wirtualna. Pokolenie Z najchętniej wybiera przestrzenie zamknięte (przestrzenie domowe), które umożliwiają całkowite zanurzenie się w formach spędzania czasu wolnego opartych na wirtualności. Tracą na tym inne przestrzenie, a w szczególności przestrzenie publiczne, tak jak m.in. przestrzeń sportowo-rekreacyjna. Przeprowadzone analizy potwierdziły, że wielkość miasta wpływa na wybór znaczącego miejsca spędzania czasu wolnego.

O wysokiej wartości rozprawy doktorskiej świadczy wyróżnienie pracy przez Radę Dyscypliny Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.