
W dniu 2 lutego 2024 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Pana mgr Aleksandra Adamczyk. Praca doktorska dotyczyła występowania, morfologii i genezy krętych form glacjalnych (ang. glacial curvilineations) na Niżu Europejskim. Są to unikatowe formy, występujące w obrębie rynien subglacjalnych, które po raz pierwszy zostały opisane w 2010 roku na Pojezierzu Dobrzyńskim. Praca doktorska realizowana była pod opieką naukową prof. dr hab. Wojciech Wysoty, a recenzentami pracy byli prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz dr hab. Zbigniew Rdzany prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki). Rozprawa doktorska zyskała wysokie uznanie Rady Dyscypliny Nauk o Ziemi i Środowisku UMK w Toruniu, która zdecydowała się na jej wyróżnienie. Licznie zgromadzona publiczność oraz niemal godzinna dyskusja nad wynikami zaprezentowanymi przez Doktoranta świadczą o niezwykle ciekawym i istotnym problemie rozpatrywanym w przedstawionej dysertacji w zakresie geologii glacjalnej i geomorfologii.
Doktor Aleksander Adamczyk ukończy I Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy. W 2009 roku rozpoczął studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2012 roku ukończył studia licencjackie. W czasie studiów magisterskich odbył półroczne praktyki w ramach programu ERASUS+ na Uniwersytecie w Aarhus, a w 2014 roku ukończył studia magisterskie.
Obecnie dr Aleksander Adamczyk pracuje w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Pracę w RZGW w Bydgoszczy Doktorant rozpoczął we wrześniu 2018 roku w Wydziale Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa. W lutym 2020 roku został pełniącym obowiązki kierownika wydziału Gospodarowania Mieniem Skarbu Państwa i Współpracy z Użytkownikami Wód, a w czerwcu 2021 kierownikiem tego Wydziału.