
15 marca 2024 r. odbyło się seminarium naukowe połączone z warsztatami „Cały świat w (pod)czerwieni - zastosowanie analityki i mikroskopii FTIR w ochronie środowiska, naukach o Ziemi i badaniach biologicznych”
Sesję referatową prowadził prof. dr hab. Piotr Hulisz - Kierownik Laboratorium Analiz Środowiskowych WNOZIGP UMK. Cykl wystąpień rozpoczął dr inż. Bartłomiej Koźniewski (Pro-Environment Polska Sp. z o.o.) – referatem "Od makroświata, po analizy submikro – spektroskopia w podczerwieni w służbie badaczy środowiska". W tej części spotkania zaprezentowano też wyniki badań gleb ogródków działkowych w kontekście ich zanieczyszczenia mikroplastikami (prelegent - prof. dr hab. Piotr Hulisz) oraz rolę mikrooganizmów w walce z kontaminacją plastikami (prelegent – mgr Mariusz Wróbel).
Po przerwie kawowej odbyły się warsztaty specjalistyczne z zakresu analityki i mikroskopii FTIR poprowadzone przez dr inż. Bartłomieja Koźniewskiego (Pro-Environment Polska Sp. z o.o.) z podziałem na następujące grupy tematyczne dotyczące analiz - próbek biologicznych, minerałów ilastych, mikroplastików w próbkach środowiskowych, glebowej materii organicznej. W zdarzeniu uczestniczyło około 40 osób z całego kraju. Warsztaty i seminarium zorganizowano przy współpracy:
- Emerging Field IDUB "Microbiology, Soil sciences, Food quality and agricultural genetics (OBSIDIAN)";
- Laboratorium Analiz Środowiskowych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK;
- Pro-Environment Polska Sp. z o.o. oficjalnego dystrybutora PerkinElmer;
- Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego.
Skład komitetu naukowego i organizacyjnego:
prof. dr hab. Piotr Hulisz
dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK
dr Adam Solarczyk
dr inż. Aleksandra Loba
dr inż. Bartłomiej Koźniewski
mgr Marek Chabowski
mgr Kinga Milewska
mgr Joanna Martewicz