
Przez 32 miesiące, począwszy od czerwca 2024 do stycznia 2027 roku, realizowany będzie w ramach programu Interreg Europa Środkowa międzynarodowy projekt DARKSKY4CE – Strategiczne międzynarodowe podejście do ograniczenia zanieczyszczenia światłem w Europie Środkowej (Strategic Transnational Approach to Reduce Light pollution in Central Europe). Jego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych strategii oraz technologii zmniejszających negatywny wpływ sztucznego oświetlenia, a także wykorzystanie ciemnego nieba jako konkurencyjnego atutu dla zrównoważonego rozwoju obszarów niezurbanizowanych. W ramach projektu realizowane będą także działania edukacyjne oraz kampanie świadomościowe, mające na celu zwiększenie wiedzy społeczności lokalnych na temat konsekwencji zanieczyszczenia światłem oraz promowanie zrównoważonych praktyk oświetleniowych.
Projekt DARKSKY4CE realizuje łącznie 18 podmiotów z 7 krajów Europy Środkowej, z których 7 pełni rolę partnerów projektu, a 11 partnerów stowarzyszonych. Z naszego kraju partnerem w tym przedsięwzięciu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, a partnerem stowarzyszonym Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze strony Wydziału w projekcie uczestniczą naukowcy z Katedry Geomatyki i Kartografii – dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK oraz dr inż. Dominika Daab. Koordynatorem i liderem całości został Narodowy Instytutu Astrofizyki (National Institute for Astrophysics) z siedzibą w Turynie we Włoszech.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie projektu https://www.interreg-central.eu/projects/darkersky4ce/, oraz województwa kujawsko-pomorskiego (https://kujawsko-pomorskie.pl/category/wspolpraca-miedzynarodowa/interreg-2021-2027/projekt-darkersky4ce/).