
W okresie od 1 do 26 lipca 2024 roku czworo studentów odbywało staże na naszym wydziale w ramach czwartej już edycji programu. Program staży przygotowany i koordynowany był przez prof. dr hab. Wojciecha Kujawskiego z Wydziału Chemii i dr hab. Przemyslaw Charzynski, prof. UMK, a jego sprawami finansowymi zajmowała się Pani Karolina Rasak z naszego dziekanatu. W programie uczestniczyło 18 studentek i studentów, 15 z uczelni zagranicznych i 3 z UMK. Realizowanych było 15 projektów o tematyce chemicznej, geograficznej i biologicznej.
- W katedrze Hydrologii i Gospodarki Wodnej realizowany był projekt Assessment of quantitative and qualitative resources of small water reservoirs on the example of the city of Toruń in the light of climate change. Stażystą był Timur Azganov, pochodzący z Kirgistanu student na Debreceni Egyetem. Badania były realizowane pod opieką dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej i dr Adama Solarczyka
- studentka Damla Karadede z Uniwersytetu Ege Üniversitesi z Izmiru (Turcja) realizowała w katedrze Gleboznawstwa i Kształtowania Krajobrazu projekt dotyczący mikroplastików w glebach: Microplastic contamination in soils of urban traffic areas. Opiekunami naukowymi projektu byli prof. dr hab. Piotr Hulisz, dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK oraz mgr Marek Chabowski.
- W katedrze Geomatyki i Kartografii w ramach stażu NatSci przebywał pochodzący z Indii Akanshak Singhal studiujący na Węgrzech na Uniwersytecie Debreczyńskim. Wraz ze studentem Ngakanem Yoga z UMK studiującym na kierunku Global Change Biology realizowali project Temporal and spatial land-use/cover changes of Tuchola Forest Biosphere Reserve. Opiekunem stażystów był dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK.
W ramach programu stażyści uczestniczyli co czwartek w wykładach, które odbywały się w audytorium im. R. Galona, a także w ramach programu kulturalnego zwiedzili Toruń i Chełmno, przygotowali własnoręcznie pierniki w Muzeum Piernika oraz wzięli udział w warsztatach „Środowiskowe, biologiczne, chemiczne i enoturystyczne aspekty winogrodnictwa” w winnicy ‘Przy Talerzyku’ w Topolnie w Dolinie Dolnej Wisły. W czwartek, 25 lipca studenci prezentowali efekty swoich prac i D. Karadede zajęła 2. miejsce w konkursie na najlepszą prezentację (1. miejsce zajęła Bayansulu Otegenova z Al-Farabi Kazakh National University realizująca projekt z zakresu chemii - Hemostatic agent based on chemically modified diatom biosilica for wound healing (pod opieką dr hab. Myroslava Sprynsky'ego, prof. UMK).