Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Reforma programu studiów Geografii S2

Od przyszłego roku reformujemy kierunek studiów drugiego stopnia z Geografii
Najważniejsze zmiany w programie:

  • Wprowadziliśmy opcjonalną specjalność nauczycielską: studenci będą mogli uzyskać uprawnienia do pracy jako nauczyciel geografii w szkole podstawowej i średniej.
  • Program studiów drugiego stopnia jest skoordynowany z programem geografii i kształtowania środowiska pierwszego stopnia - geografia S2 uzupełnia i rozwija, a nie powtarza, treści studiów GiKŚ S1.
  • Unowocześniliśmy i uatrakcyjniliśmy program studiów przez wprowadzenie modułów tematycznych, zajęć projektowych oraz znacznego udziału zajęć do wyboru umożliwiającego swobodną specjalizację studentów.

Obowiązujące od 2025/2026 roku programy studiów (zawierające krótkie opisy wszystkich przedmiotów) oraz plany studiów są dostępne na stronie: https://www.geo.umk.pl/student/pep/#s2.

Dla kogo są studia geografii S2?

Studia geograficzne drugiego stopnia przeznaczone zarówno dla licencjatów geografii (GiKŚ), jak i absolwentów innych kierunków studiów pierwszego stopnia:

  • Absolwentom innych kierunków studia te dadzą szansę zrozumieć globalne zmiany środowiska, ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę i politykę, również w lokalnej skali.
  • Geografowie po pierwszym stopniu studiów na studiach magisterskich zgłębią swoją specjalizację, rozwiną umiejętności prowadzenia badań i popularyzacji wiedzy geograficznej. Będą mieli szansę zdobyć uprawnienia nauczycielskie lub przygotować się do pracy naukowej w szkole doktorskiej.

Jak wygląda plan studiów geografii S2?

Każdy student realizuje cztery tematyczne bloki przedmiotów poświęcone:

  • globalnym zmianom środowiska przyrodniczego na świecie (1. semestr),
  • metodom badań geograficznych
  • oraz geografii Polski (semestry 2.-3.),
  • popularyzacji wiedzy geograficznej z użyciem nowoczesnych metod przekazu informacji (4. semestr).

W ramach bloków przedmiotów kładziemy nacisk na naciskiem na pracę projektową (projekty grupowe) i przygotowanie do pracy badawczej.

Znaczną część planu studiów stanowią przedmioty pogłębiające wiedzę geograficzną do swobodnego wyboru. Oferta przedmiotów do wyboru będzie obejmować zarówno przedmioty fizycznogeograficzne (np. wykorzystanie zasobów wód podziemnych, oceny i ekspertyzy środowiskowe, gleboznawstwo stosowane) jak i społeczno-ekonomiczne i dotyczące gospodarki przestrzennej (np. zintegrowany i zrównoważony rozwój miast, planowanie przestrzenne, marketing terytorialny). Oferta przedmiotów do wyboru umożliwi studentom koncentrację na jednej gałęzi geografii lub wybór przedmiotów z obu gałęzi. Lista przedmiotów do wyboru będzie opublikowana we wrześniu.

Jak uzyskać uprawnienia nauczycielskie?

Na początku studiów studenci będą mogli wybrać specjalność nauczycielką. Ci, którzy to zrobią, będą dodatkowo realizować przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne oraz dydaktyczne zamiast części przedmiotów do wyboru. Przygotowanie merytoryczne do zawodu nauczyciela odbywa się w czasie studiów I stopnia i II stopnia, dlatego specjalność ta przeznaczona jest tylko dla absolwentów GiKŚ lub kierunków geograficznych na innych uczelniach.

Informacje o wszystkich naszych kierunkach studiów: https://www.geo.umk.pl/kandydat/kierunki-studiow/

pozostałe wiadomości