
W okresie od 1 do 28 lipca 2025 roku pięcioro studentów odbywa staże na naszym wydziale w ramach piątej już edycji programu TSSP NatSci. Program staży przygotowany i koordynowany jest przez prof. dr hab. Wojciecha Kujawskiego z Wydziału Chemii i dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK, a jego sprawami finansowymi zajmuje się Pani Karolina Rasak z naszego dziekanatu. W programie uczestniczy 16 studentek i studentów, 15 z uczelni zagranicznych i 1 z UMK. Realizowanych jest 15 projektów o tematyce chemicznej, geograficznej i biologicznej, z czego 6 na WNoZiGP:
- studentka Veronika Suslovets z Politechniki Żytomierskiej (Ukraina) realizuje w Katedrze Gleboznawstwa i Ekologii Krajobrazu projekt dotyczący turystyki kulturowej: Transport heritage: exploring architecture, design, and tourism potential. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK;
- w Katedrze Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska projekty naukowe realizują dwie stażystki, Ciara Heaney z trzeciego roku studiów pierwszego stopnia kierunku GeoSciences z Trinity College Dublin (Irlandia) - Changes in land use/cover in national parks in Poland oraz Sara Melgarelo z pierwszego roku studiów drugiego stopnia kierunku Geoinformation z University of Twente (Holandia) - Analysis of light pollution in Toruń, with particular attention to the UMK Campus. Opiekunem naukowym obu projektów jest dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, a drugiego dodatkowo dr inż. Dominika Daab;
- W Katedrze Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej projekty naukowe realizują dwie studentki z Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia). Pierwszy projekt naukowy pt.: „Ocena zasobów ilościowych i jakościowych małych zbiorników wodnych na przykładzie miasta Torunia w świetle zmian klimatu” realizuje Anastasia Nicea. Projekt został przygotowany przez dr Katarzynę Kubiak-Wójcicką przy współpracy z dr Adamem Solarczykiem z Laboratorium Analiz Środowiskowych. W ramach projektu Anastasia prowadzi badania fizykochemiczne wybranych zbiorników wodnych położonych w Toruniu. Anastasia pobiera próbki wody ze zbiorników wodnych i wykonuje analizy wybranych parametrów fizykochemicznych wody w Laboratorium Analiz Środowiskowych WNoZiGP pod nadzorem merytorycznym dr Adama Solarczyka. Drugi projekt pt. „Rewitalizacja terenów nadrzecznych i ich wpływ na rozwój turystyki” realizuje Miruna-Maria Cristea pod opieką dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej. Miruna-Maria prowadzi badania w zakresie rewitalizacji terenów nadrzecznych i ich wpływu na rozwój turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki wodnej. Badania prowadzone są w Toruniu i Bydgoszczy. Punktem wyjścia do badań jest ocena potrzeb turystyki wodnej oraz stanu zagospodarowania dróg wodnych.
- studentka Kateryna Shykhnenko z Politechniki Żytomierskiej (Ukraina) realizuje projekt w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii dotyczący geoturystyki na obszarach solnych pod roboczym tytułem tytułem: Stepping on the salt. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK.
W ramach programu stażyści uczestniczą co czwartek w wykładach prowadzonych przez osoby z 3 wydziałów, które odbywają się w audytorium im. prof. Rajmunda Galona (z WNoZiGP - : World Cultural Map - P. Charzyński i How humans scalp the Earth -the impact of soil degradation on migrations - M. Świtoniak). W ramach programu kulturalnego zwiedzili Toruń, w tym Muzeum Piernika oraz wezmą udział w warsztatach „Środowiskowe, biologiczne, chemiczne i enoturystyczne aspekty winogrodnictwa” w winnicy ‘Przy Talerzyku’ w Topolnie w Dolinie Dolnej Wisły.