Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

V edycja programu TSSP NatSci

Zdjęcie ilustracyjne

W okresie od 1 do 28 lipca 2025 roku pięcioro studentów odbywa staże na naszym wydziale w ramach piątej już edycji programu TSSP NatSci. Program staży przygotowany i koordynowany jest przez prof. dr hab. Wojciecha Kujawskiego z Wydziału Chemii i dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK, a jego sprawami finansowymi zajmuje się Pani Karolina Rasak z naszego dziekanatu. W programie uczestniczy 16 studentek i studentów, 15 z uczelni zagranicznych i 1 z UMK. Realizowanych jest 15 projektów o tematyce chemicznej, geograficznej i biologicznej, z czego 6 na WNoZiGP:

  • studentka Veronika Suslovets z Politechniki Żytomierskiej (Ukraina) realizuje w Katedrze Gleboznawstwa i Ekologii Krajobrazu projekt dotyczący turystyki kulturowej: Transport heritage: exploring architecture, design, and tourism potential. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Przemysław Charzyński, prof. UMK;
  • w Katedrze Geoinformacji i Teledetekcji Środowiska projekty naukowe realizują dwie stażystki, Ciara Heaney z trzeciego roku studiów pierwszego stopnia kierunku GeoSciences z Trinity College Dublin (Irlandia) - Changes in land use/cover in national parks in Poland oraz Sara Melgarelo z pierwszego roku studiów drugiego stopnia kierunku Geoinformation z University of Twente (Holandia) - Analysis of light pollution in Toruń, with particular attention to the UMK Campus. Opiekunem naukowym obu projektów jest dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK, a drugiego dodatkowo dr inż. Dominika Daab;
  • W Katedrze Hydrologii, Kriologii i Gospodarki Wodnej projekty naukowe realizują dwie studentki z Uniwersytetu w Bukareszcie (Rumunia). Pierwszy projekt naukowy pt.: „Ocena zasobów ilościowych i jakościowych małych zbiorników wodnych na przykładzie miasta Torunia w świetle zmian klimatu” realizuje Anastasia Nicea. Projekt został przygotowany przez dr Katarzynę Kubiak-Wójcicką przy współpracy z dr Adamem Solarczykiem z Laboratorium Analiz Środowiskowych. W ramach projektu Anastasia prowadzi badania fizykochemiczne wybranych zbiorników wodnych położonych w Toruniu. Anastasia pobiera próbki wody ze zbiorników wodnych i wykonuje analizy wybranych parametrów fizykochemicznych wody w Laboratorium Analiz Środowiskowych WNoZiGP pod nadzorem merytorycznym dr Adama Solarczyka. Drugi projekt pt. „Rewitalizacja terenów nadrzecznych i ich wpływ na rozwój turystyki” realizuje Miruna-Maria Cristea pod opieką dr Katarzyny Kubiak-Wójcickiej. Miruna-Maria prowadzi badania w zakresie rewitalizacji terenów nadrzecznych i ich wpływu na rozwój turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki wodnej. Badania prowadzone są w Toruniu i Bydgoszczy. Punktem wyjścia do badań jest ocena potrzeb turystyki wodnej oraz stanu zagospodarowania dróg wodnych. 
  • studentka  Kateryna Shykhnenko z Politechniki Żytomierskiej (Ukraina) realizuje projekt w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii  dotyczący geoturystyki na obszarach solnych pod roboczym tytułem tytułem: Stepping on the salt. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK.

W ramach programu stażyści uczestniczą co czwartek w wykładach prowadzonych przez osoby z 3 wydziałów, które odbywają się w audytorium im. prof. Rajmunda Galona (z WNoZiGP - : World Cultural Map - P. Charzyński i How humans scalp the Earth -the impact of soil degradation on migrations - M. Świtoniak). W ramach programu kulturalnego zwiedzili Toruń, w tym Muzeum Piernika oraz wezmą udział w warsztatach „Środowiskowe, biologiczne, chemiczne i enoturystyczne aspekty winogrodnictwa” w winnicy ‘Przy Talerzyku’ w Topolnie w Dolinie Dolnej Wisły.

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.