Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Student geoinformacji środowiskowej Bartłomiej Zawadzki wśród najlepszych podczas I Europejskiego Konkursu Klasyfikacji Gleb

Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 1–6 września w hiszpańskim Alcoi odbył się pierwszy Europejski Konkurs Klasyfikacji Gleb. Do rywalizacji stanęło osiem czteroosobowych drużyn z Francji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch.

Polskę reprezentowali:

  • Marzena Kaźmierczak (UR Kraków)
  • Damian Murach (SGGW Warszawa)
  • Maria żak (UP Wrocław)
  • Bartłomiej Zawadzki (student geoinformacji środowiskowej Wydziału Nauk o Ziemi i Planowania Przestrzennego UMK w Toruniu)

Trenerem drużyny był prof. Cezary Kabała (UP Wrocław).

Zadaniem zawodników było sklasyfikowanie gleb w dwóch systemach: WRB i Soil Taxonomy. Na opis jednej odkrywki przeznaczano 70 minut. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością dokładnego określenia parametrów gleby, takich jak tekstura, barwa, obecność wtórnych węglanów, nacieków ilastych czy slickenslidów. Dodatkowo konieczne było uzupełnienie informacji dotyczących otoczenia, sposobu użytkowania terenu oraz przydatności środowiska dla produkcji zbóż, gospodarki leśnej i turystyki kempingowej.

Pierwsze dni konkursu obejmowały wykłady na temat hiszpańskich gleb i krajobrazu oraz popołudniowe treningi klasyfikacyjne przy specjalnie przygotowanych odkrywkach.

Właściwa rywalizacja rozpoczęła się w czwartek, 4 września, kiedy drużyny klasyfikowały dwa profile glebowe. W piątek, 5 września, odbyła się część indywidualna – każdy zawodnik opisywał kolejne dwa profile.

Wyniki konkursu

Klasyfikacja drużynowa (2 profile opisane w czwartek):

  1. Niemcy
  2. Polska
  3. Węgry

Klasyfikacja indywidualna (2 profile opisane w piątek):

  1. Damian Murach (Polska)
  2. Madara Brasava (Łotwa)
  3. João Francisco dos Santos (Portugalia)
  4. Bartłomiej Zawadzki (student geoinformacji środowiskowej naszego wydziału)
  5. Simon Stalin (Francja)

Dodatkowo, w pierwszej dziesiątce znalazła się Maria Różak (9. miejsce).

Najważniejsza była jednak klasyfikacja ogólna, łącząca wyniki drużynowe i indywidualne. Polska – dzięki drugiemu miejscu w rywalizacji drużynowej oraz świetnym rezultatom indywidualnym, w tym 4. miejscu Bartłomieja Zawadzkiego, studenta geoinformacji środowiskowej naszego wydziału – odrobiła stratę do Niemiec po pierwszym dniu i zajęła pozycję lidera, zwyciężając w premierowej edycji konkursu! 

Klasyfikacja końcowa:

  1. Polska
  2. Portugalia
  3. Niemcy

Bartosz Zawadzki zainteresował się Gleboznawstwem i klasyfikacją gleb na drugim roku studiów licencjackich Geografii, gdy w semestrze letnim miał okazję uczestniczyć zarówno na wykładach, ćwiczeniach oraz zajęciach terenowych. Przełomowym momentem było uczestnictwo w koordynowanych przez dr hab. M. Świtoniaka i dr hab. P. Charzyńskiego międzynarodowych warsztatach "In The Name of Soil" w Toruniu w czerwcu '23, gdy miał pierwszą styczność z klasyfikacją World Reference Base for Soil Resources (WRB). Możliwość pracy w terenie, rozwijanie swoich umiejętności językowych oraz integracja z ludźmi z całej Polski i Europy była dla niego bardzo inspirująca. Od tamtej pory jego zainteresowania w tej tematyce były coraz większe. Wynik osiągnięty w Hiszpanii jest efektem zdobytej wiedzy i umiejętności podczas wielu wyjazdów i obozów terenowych, w których uczestniczył w czasie studiów na WNoZiGP UMK:

W ramach przygotowań do samego konkursu w Hiszpanii, uczestniczył także w zajęciach ogólnouniwersyteckich w języku angielskim na WNoZiGP  "International classification of European soils" oraz dwukrotnie (w maju i sierpniu) udał się do Wrocławia na spotkanie z prof. Cezarym Kabałą oraz pozostałymi członkami polskiej drużyny w celu przygotowania merytorycznego/terenowego do konkursu. 

Więcej informacji można znaleźć: https://www.facebook.com/SKNGUMK

Fot. Organizatorzy, B. Zawadzki, C. Kabała, Ł. Uzarowicz

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.