ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń

Wielki Test Wiedzy Geograficznej 2022

Już po raz ósmy odbył się Ogólnopolski Konkurs „Wielki Test Wiedzy Geograficznej”. Tegoroczne zmagania w murach WNoZiGP odbyły się 9 kwietnia, po blisko trzyletniej przerwie wywołanej pandemią. Geograficzne zmagania zostały przygotowane przez pracowników, doktorantów i studentów Wydziału członków Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Do konkursu zgłosiło się aż 40 zespołów reprezentujących 28 szkół z aż ośmiu województw.

Po pierwszym etapie zawodów uczniowie uczestniczyli w warsztatach i pokazach naukowych na temat: modelowania 3D (dr Radosław Golba), GiS-u i darmowych danych przestrzennych oraz ich wykorzystania w praktyce (dr inż Agnieszka Pilarska), oznaczania właściwości gleb w laboratorium (mgr Kinga Milewska), rozpoznawania minerałów (dr Szymon Belzyt), atrakcji turystycznych Nigru i Beninu (dr hab. Tomasz Karasiewicz, prof. UMK) oraz prognozowania pogody (Aleksandra Pospieszyńska).

Równolegle, w ramach imprezy odbyły się warsztaty dla kadry pedagogicznej dotyczące treści z zakresu ochrony środowiska w nauczaniu geografii w szkołach średnich. Wykłady przygotowali: dr hab., Justyna Chodkowska-Miszczuk, prof. UMK; dr hab. Rafał Kot, prof. UMK; dr Maciej Markiewicz.

Do drugiego etapu przeszło 5 zespołów, które po 3 rundach interaktywnego quizu uplasowały się następująco:

1. Uniwersyteckie LO w Toruniu
  2. VIII LO w Poznaniu
  3. II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
  4. I LO im. M. Kopernika w Toruniu
  5. ZSiP LO w Radziejowie

Zarówno laureatom jak i wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i wyników! Dziękujemy nauczycielom za opiekę i przygotowanie uczniów do konkursu, a organizatorom za czas poświęcony przy przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu. Do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć: