Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 2585
fax: +48 56 611 2586
e-mail: wnozigp@umk.pl

Bulletin of Geography: Socio-economic Series wśród czasopism z górnej półki!

Zdjęcie ilustracyjne
fot. fot. Pixaby

Bulletin of Geography: Socio-economic Series znalazł się w 2022 r. wśród 40 najczęściej cytowanych polskich czasopism według bazy Scopus – czytamy w raporcie "Nauka w Polsce 2023".

Raport "Nauka w Polsce" stanowi cykliczny monitoring stanu nauki w Polsce, prowadzony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Według najnowszej edycji raportu, w 2022 r. Polska mogła pochwalić się 40 czasopismami w najwyższym kwartylu (Q1), czyli należących do 25 proc. najczęściej cytowanych w przynajmniej jednej dyscyplinie periodyków naukowych (za bazą Scopus). Jest to wynik zbliżony do Irlandii, Singapuru i Japonii. W poprzednim zestawieniu, przygotowanym w oparciu o dane z 2019 r., Polska miała 15 takich periodyków, co oznacza wzrost o 167 proc.

Na najnowszej liście znalazły się aż cztery tytuły z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dystrybuowane przez Akademicką Platformę Czasopism:

  1. Biblica et Patristica Thoruniensia – dyscyplina: religioznawstwo (Q1);
  2. Bulletin of Geography. Socio-economic Series – dyscyplina: kulturoznawstwo (Q1); demografia (Q2); urbanistyka (Q2); geografia, planowanie i rozwój (Q3);
  3. Logic and Logical Philosophy – dyscyplina: filozofia (Q1);
  4. Scientia et Fides – dyscyplina: filozofia (Q1); religioznawstwo (Q1).

Najnowszy raport "Nauka w Polsce" przedstawia najważniejsze charakterystyki sfery nauki w kraju do 2022 r. (tam, gdzie to było możliwe, zaprezentowano też dane z 2023 roku). Zestawiono je również z danymi z poprzednich lat, a także z informacjami z innych państw.

W publikacji omówiono następujące zagadnienia: finansowanie sfery B+R w Polsce; finansowanie instytucjonalne; finansowanie projektowe; finansowanie międzynarodowe; efekty działalności naukowej.

Pełna treść raportu

pozostałe wiadomości